Reggaeton: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 249 bajtů ,  před 2 lety
m
→‎Dělení: odstr. 1. os. mn. č.; drob. úpr. stylu (slova bez informace, typo apod.)
m (→‎Dělení: odstr. 1. os. mn. č.; drob. úpr. stylu (slova bez informace, typo apod.))
'''Reggaeton''' (ve španělštině známý také jako '''reggaetón''') je hudební styl pocházející z [[Portoriko|Portorika]]. Za jeho předchůdce je považován ''reggae en español'' původem z Panamy. Reggaeton mísí prvky [[reggae]] a [[dancehall]] se styly typickými pro Latinskou Ameriku, jako jsou bomba, plena, salsa, merengue, latin pop, cumbia a bachata, stejně jako hip hop, R&B a electronicu. Má specifický rytmus a beat, označovaný jako "Dem Bow". Tento hudební žánr je nejvíce spjat s Portorikem, kde se proslavil a kde působí největší reggaetonová komunita. Největší rozmach zaznamenal v roce 2004, kdy výrazněji pronikl do Spojených států a do Evropy, kde se záhy stal velmi populární. Zde asi každý pamatuje hit Daddy Yankeeho – Gasolina (Benzín).
== Dělení ==
Reggaeton má specifické hudební rysy, které jsou pro něj charakteristické., Můžemejako zmínitje výrazný bubnový podtext, jenž má pravidelný rytmus. Typické jsou i krátké pauzy a zpívané pasáže skoro bez doprovodu. Samozřejmě všechnyVšechny písně neobsahují stejné prvky, a proto by se dallze reggaeton blíže specifikovatrozdělit jakona:
 
'''a) "'''dark reggaeton"''' ("temný reggaeton") – používá "temné" pozadí s výraznými bubny (beaty); častá jsou zvolání podobná těm, která používá rap; má blíže pak právě k němu a stylům jako hip hop a R&B.
 
b) '''b) "soft reggaeton" ''' ("měkký reggaton") – charakteristické jsou pro něj zpívané pasáže; hudební doprovod není tak tísněný, striktní; stylově se pak blíží k rumbě, bachatě a POPu.
 
'''c) '''reggaeton gitano ''' - tento styl se vyznačuje kombinací prvků reggaetonu a stylu romane gila (romská hudba) z Latinské Ameriky, který je trochu odlišný od toho evropského. Jedná se tak o mix bubnů a stylu, který používají například [[Gipsy Kings]].
 
'''d) reggeton'''reggaeton romantico''' – svým stylem se blíží bachatě, rumbě. Tvoří základní prvek pro styly jako je bachaton, rumbaton, cumbiaton nebo například salsaton. Zde se vytváří mix obou hudebních stylů.
 
e) '''e) reggaeton clásico''' – řadíme jejpatří do středního vývojového období. Jedním z hlavních představitelů je [[Don Omar]]. Vyznačuje se jednotvárným beatovým podtextem, který doplňují pravidelné zpívané sloky.
 
'''f) '''reggaeton antiguo''' – je spjat s ''reggaetonem clásico''. Jedná se spíše o charakteristiku prvních vznikajících zpěváků. Rytmicky je opět pravidelný s pravidelnými beaty, pauzami i zpívanými pasážemi.
 
'''g) '''reggaeton house''' – v dnešní době se rytmický podtext reggaetonu a jeho pravidelné sestavení beatů se používá v řadě moderních hudebních stylů. Jedná se například o doplňující část nebo i o celý podtext. MluvímeJde například o R&B, POPu, ale i třeba house. Právě veVe spojení s elektro housem vzniká nový styl – [[moombahton]]. Dále jsou také v oblibě různé mixumixy elektro housu a reggaetonu. Reggaeton je přetvářen na původní styl house s opakovanými výraznými pasážemi, ovšem s elektro >nástroji<. Typičtí jsou dýdžejové jako například DJ TAO, DJ YAYO, DJ Peligro.
 
'''h) '''reggaeton dancehall''' – [[dancehall]] je obecně příbuzný styl reggaetonu. Bývá za něj také často zaměňován. Je oblíbený jako taneční hudba a často se vytvářenívytvářejí mixy právě těchto dvou stylů pro taneční sestavy. Reggaeton zde tvoří rychlejší beatový podtext a dancehall nadstavbu.
 
i) '''i) reggaeton instrumentala''' – vyznačujejedná se pouze tím, že se jedná o instrumentální skladby, ve kterých dominují pravidelné, pro reggaeton charakteristické beaty.
 
'''j) '''reggaeton latin-oriental''' – tento styl navazuje na reggeton instrumentala. Jakýsi "výtažek" z jeho hudebního základu je vložen například do arabských písní v kombinaci s typickými orientálními nástroji. Dále slouží jako základ pro rumunské skladby, které jsou označovány (zatím nevím proč) jako "kuchek". Například Florin Dragusin. Všeobecně lze říci, že iI některé rumunské styly jsou příbuzné reggaetonu – zde můžeme uvést například Florin Salam. V neposlední řadě takéVznikají vznikajítéž kombinace s indickou hudbou.
 
'''k) '''reggaeton lento''' – tento styl je posledním a nejnovějšímnejnovější. V překladu "pomalý", s sebou nese lehký popový základ, který je zvýrazněn tuhým beatovým podtextem. Za interprety tohoto stylu můžemelze označit téměř celou moderní Latina scénu, např. [[Maluma]], [[Shakira]], [[J Balvin]], [[Álvaro Soler]], Faruko, Ozuna a další dnešní producenti reggaetonu.
 
== Nejvýznamnější tvůrci a zakladatelé ==

Navigační menu