Konkubinát: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 9 bajtů ,  před 2 lety
m
odkazy
(-upozornění, kuběna přesměrováno na Jiřího K.)
m (odkazy)
'''Konkubinát''' je historický a církevně-právní název pro soužití muže a ženy, které se podobá [[manželství]], ale partneři neuzavřeli [[Svatba|sňatek]]. '''Konkubína''', zastarale '''kuběna''' nebo '''souložnice''', je [[žena]] žijící s [[muž]]em v takovém soužití. Podobně jako [[manželství]] může mít konkubinát formu [[polygamie|polygamickou]] nebo [[monogamie|monogamickou]]. Monogamické formě konkubinátu odpovídá v moderní společnosti tzv. '''[[nesezdané soužití''']], tedy soužití muže a ženy mimo [[manželství]], ačkoli obvykle již bez negativního chápání ze strany společnosti.
 
V tradičních společnostech konzervativního charakteru byla žena žijící v konkubinátě často považována za společensky méněcennou vůči ženě žijící v řádném [[manželství]]. V některých jiných kulturách měl muž, zejména vyššího sociálního postavení, právo mít vedle manželky nebo manželek i konkubíny.
 
Z hlediska [[Kanonické právo|kanonického práva]] katolické církve je konkubinátem i soužití v manželství uzavřeném pouze občansky, ale nikoli [[Církevní sňatek|církevně]]. V zemích, kde církev nemá právo uzavírat sňatky platné z hlediska civilního práva, proto katoličtí manželé uzavírají sňatek nadvakrát: občanský před úřadem a církevní před knězem. Tak tomu bylo i v Česku do roku 1992.
 
== Odkazy ==

Navigační menu