Konkubinát: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 264 bajtů ,  před 2 lety
zkrácení a úpravy
m (Upřesnil jsem poslední odstavec o církevně-právním užitím pojmu konkubinát. Pojem konkubinát v uvedeném významu užívá pouze Římsko-katolická církev ve svých řádech a vyplývá to z toho, že Římsko-katolická církev považuje manželství za svátost a protestanté nikoli. Odstavec neobsahoval upřesnění, o kterou církev se jedná a vyzníval, jako kdyby všichni křesťané sdíleli uvedený pohled.)
značky: editace z Vizuálního editoru první editace
(zkrácení a úpravy)
{{Různé významy|redirect=Kuběna|druhý=příjmení|stránka=Kuběna (příjmení)}}
 
'''Konkubinát''' je historický a církevně-právní název pro kvazimanželské soužití muže a ženy, tedykteré bezse řádnéhopodobá oddání[[manželství]], ale partneři neuzavřeli [[Svatba|sňatek]]. '''Konkubína''', zastarale '''kuběna''' nebo '''souložnice''', je [[žena]] žijící s [[muž]]em v takovém soužití. Podobně jako [[manželství]] může mít konkubinát formu [[polygamie|polygamickou]] nebo [[monogamie|monogamickou]]. Monogamické formě konkubinátu odpovídá v moderní společnosti tzv. '''nesezdané soužití''', tedy soužití muže a ženy mimo [[manželství]], ačkoli obvykle již bez negativního chápání ze strany společnosti.
 
Podobně jako [[manželství]], může mít konkubinát formu [[polygamie|polygamickou]] nebo [[monogamie|monogamickou]]. V tradičních společnostech konzervativního charakteru byla žena žijící v konkubinátě často považována za společensky méněcennou vůči ženě žijící v řádném [[manželství]]. V některých jiných kulturách měl muž, zejména vyššího sociálního postavení, právo mít vedle manželky nebo manželek i konkubíny.
 
Z hlediska [[Kanonické právo|kanonického práva]] katolické církve je konkubinátem i soužití v manželství uzavřeném pouze občansky, ale nikoli církevně. V zemích, kde církev nemá právo uzavírat sňatky platné z hlediska civilního práva, proto katoličtí manželé uzavírají sňatek nadvakrát: občanský před úřadem a církevní před knězem. Tak tomu bylo i v Česku do roku 1992.
V některých kulturách měl někdy muž, zejména vyššího sociálního postavení, právo mít vedle manželky nebo manželek i konkubíny. Konkubína potom v tomto smyslu znamená „poddaná, manská žena-souložnice“, zakoupená za účelem rození potomků a službě manželovi.{{Doplňte zdroj}}
 
Monogamické formě konkubinátu odpovídá v moderní společnosti tzv. '''nesezdané soužití''', tedy soužití muže a ženy mimo [[manželství]], ačkoli již bez negativního chápání ze strany společnosti.
 
Z hlediska kanonického práva Římsko-katolické církve je konkubinátem i soužití v manželství sice občansky uzavřeném, ale z církevního pohledu neplatném. Je to proto, že podle kanonického práva je definice sňatku odlišná od definice sňatku v občanském zákoníku. Takové soužití tudíž z hlediska Římsko-katolické církve nelze považovat za řádné manželství a je kvalifikováno jako těžce hříšné. Protestantské církve tento pohled nesdílejí, jelikož nerozlišují mezi občanským a církevním sňatkem.
 
== Odkazy ==

Navigační menu