Hedvábnictví: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 486 bajtů ,  před 8 měsíci
→‎Historie: odkazy a dodatky
(→‎Literatura: dodatek)
(→‎Historie: odkazy a dodatky)
První zmínka o objevu [[hedvábí]] (silk) a [[Bourec morušový|bource morušového]] (''Bombyx mori'') pochází z [[Čína|Číny]]. Objev hedvábnictví je připisován [[konkubinát|konkubíně]] čínského císaře [[Žlutý císař|Chuang-ti]], který žil asi 3000 let před Kristem.{{Doplňte zdroj}}
 
Tajemství výroby [[hedvábí]] si čínští výrobci velmi pečlivě střežili před světem více jak 20001000 let. VýrobaPodle hedvábíčínského historika Man-Tua-Lina se řadilavýroba khedvábí nejstřeženějšímv tajemstvím1. století před naším letopočtem rozšířila do Japonska a vce 3. století n.l. na světěKorejský poloostrov<ref>Henri Silbermann,''Die Seide, Ihre Geschichte, Gewinnung Und Verarbeitung''. PodleDresden jedné1897, zs. [[Legenda|legend]]6-7</ref>. Hrdinské eposy Ramajána a Mahábharata svědčí o výrobě hedvábí také v Indii. prvními Evropany byli podle písemně dokázalzaznamenané jakotradice prvnídva jedenariánští mnichmniši - misionářčínští misionáři ve službách byzantského císaře [[Justinián I.|Justiniána I.]], kteří dokázali propašovat vajíčka bource morušového z [[Čína|Číny]] do [[Konstantinopole]] v dutých [[bambus]]ových holích<ref>Henri Silbermann,''Die Seide, Ihre Geschichte, Gewinnung Und Verarbeitung''. Dresden 1897, s. 26-29</ref>.
 
Hedvábné vlákno vytváří [[bourec morušový]] (latinsky: ''Bombyx mori'' - „hedvábný motýľ“). Dospělý jedinec žije asi jen tři dny, ve kterých snese okolo 300 vajíček. Bourec morušový se živí listy [[morušovník]]u. Když dosáhne asi třicetinásobku původní délky, [[Kukla|zakuklí]] se. [[Housenka]] se do hedvábného vlákna, které sama vytvoří, zamotává a vytvoří [[kokon]] (zámotek). Jeden kokon může obsahovat 730200915900 metrů dlouhé vlákno.{{Doplňte zdroj}}
 
Vlákno hedvábí tvoří bílkoviny [[fibrin]] a [[sericin]], které na [[vzduch]]u tuhnou a vytvářejí hedvábné vlákno, které je extrémně pevné a mohou se z něj [[Tkaní|tkát]] hedvábné látky. Hedvábné látky jsou zhotoveny z ušlechtilého přírodního materiálu, který má specifickou strukturu a mimořádný [[lesk]]. Už od nepaměti byl velmi cennou komoditou.
 
=== Hedvábnictví na území České republiky ===
K prvnímu pokusu zavést výrobu hedvábí z kokonů housenek bource morušového dal pokyn [[Albrecht z Valdštejna]] v [[Jičín]]ě v roce 1627, kdy tam povolal italské dělníky, kteří vysázeli mnoho moruší a zahájili pěstování. Po jeho smrti však hedvábnictví zaniklo.

Navigační menu