Sídliště Vlasta: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 30 bajtů ,  před 1 rokem
→‎Sídliště: rozlišovač
(→‎Vznik sídliště: - neexistující zdroj se špatným odkazem, upřesnění a doplnění popisu)
(→‎Sídliště: rozlišovač)
Sídliště vzniklo na pozemcích někdejších [[vozatajstvo|vozatajských]] kasáren narychlo jako řešení důsledku invaze sovětských vojsk do Československa v roce 1968. Byli sem přestěhováni obyvatelé středočeské obce [[Milovice]] – zhruba 3500 lidí, většinou vojáků a rodinných příslušníků – kteří byli vystěhováni ze svých původních domovů v souvislosti s ubytováním sovětské armády v Milovicích.{{Fakt/dne|20190520234046|}}
 
V letech 1968–1972{{Fakt/dne|20190520234046|}} vyrostlo proti továrně Koh-i-noor sídliště s velkoprodejnou potravin Vlasta, v letech 1972–1977 vznikly podél Vršovické ulice administrativní budovy několika investorů: ve východní části trojdílný administrativní blok, kde sídlí především Úřad městské části Praha 10 (původně ONV), autory projektu byli [[Zdeněk Edel]], [[Vlastibor Klimeš (architekt)|Vlastibor Klimeš]] a [[Josef Lavička]]. Severozápadní část sídliště zaujímá trojkřídlý panelákový blok se službami a obchody v suterénu a zvýšeném parteru. Tyto stavby jsou protkány soustavou ochozů, teras, průchodů, průjezdů a schodišť.
 
Základní strukturu vlastního sídliště tvoří pět severojižně orientovaných bloků panelových domů (vždy po čtyřech domech v bloku) podél ulic Uzbecká, Taškentská, Turkmenská, Tádžická, Kazašská a Kirgizská. Adresami jsou tyto domy paradoxně přiřazeny nikoliv k té ulici, které k nim vždy na východní straně těsně přiléhá, ale k ulici, od které je na západní straně odděluje parčík povahy vnitrobloku. Jednotlivé vnitroblokové parčíky zdobí sochy a sousoší od [[Vendelín Zdrůbecký|Vendelína Zdrůbeckého]]: Matka s dětmi, Akrobatka, Chlapec s modelem letadla, Mladí milenci, dále jsou zde zbytky sportovních a dětských hřišť. Po jižní straně vede od západu na východ jednosměrná ulice Magnitogorská, po severní straně od východu k západu suterénem administrativní budovy Vlasta ulice Uljanovská. Jižně od ulice Magnitogorské se nachází ještě jeden panelákový blok, tvořený pěti domy, které mají přiděleny adresy jak na sever k Magnitogorské ulici, tak na jich k Baškirské ulici. Jižně od Magnitogorské ulice se nachází též mateřská škola a parkovací dům. V jednom z mála zachovaných domů původnější vojenské zástavby (Magnitogorská 1494/12) sídlí organizace Volareza (Vojenská lázeňská a rekreační zařízení), příspěvková organizace ministerstva obrany.

Navigační menu