Postní almužna: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 538 bajtů ,  před 2 lety
m
Doplněné informace o: a) odlišnosti termínu "přinášení" krabiček v rámci Olomoucké arcidiecéze zpět do kostelů; b) od upuštění od dotazníčku na dně krabičky.
m (- Soubor:Postnialmuzna.jpg (na Commons smazal commons:User:INeverCry, důvod: Copyright violation, see commons:Commons:Licensing))
m (Doplněné informace o: a) odlišnosti termínu "přinášení" krabiček v rámci Olomoucké arcidiecéze zpět do kostelů; b) od upuštění od dotazníčku na dně krabičky.)
značky: editace z Vizuálního editoru první editace
'''Postní [[almužna]]''' je pastorační akce katolické církve v ČR během [[postní doba|doby postní]]. Věřící při ní do malé papírové schránky postupně vkládají obnos přibližně ve výši ceny požitku, který si odřekli. Lidé tak mohou to, co si odřekli během postu, věnovat v podobě peněžité postní almužny na pomoc potřebným.<ref> http://www.postnialmuzna.cz/o-sbirce/ </ref> Takto získané prostředky se použijí prostřednictvím [[Charita|Charity]] v daném místě.<ref> http://www.postnialmuzna.cz/zamery-sbirky/ </ref>
 
Jde o návrat ke starobylé postní tradici – [[almužna|almužně]]. Obdobné akce se již delší dobu konají i v jiných evropských zemích. Akce začíná na [[Popeleční středa|Popeleční středu]], nebo o 1. neděli postní, trvá do konce postu, tedy 40 dní. Po(V této[[Arcidiecéze doběolomoucká|olomoucké searcidiecézi]] papírovéje schránkypraxe vyberouodevzdání zpětodližná, azde výtěžekvěřící předákrabičky Charitě.přinášejí Přido rozhodovánísvých lzefarností přihlédnout zaškrtnutému účelujiž na dně[[Květná schránek,neděle|Květnou jdeneděli]]). oPo zprávu,této nadobě jakýse účelpapírové byschránky sivyberou dárcezpět přála penízevýtěžek využít. V přehledu dohodnutého využití pak místní Charita zašle zprávu diecéznípředá Charitě. <ref>http://tisk.cirkev.cz/z-domova/nejcasteji-kladene-otazky-k-postni-almuzne/</ref> V České republice začala akce Postní almužna v roce 2009 v olomoucké arcidiecézi a brněnské diecézi, od roku 2010 se koná ve všech diecézích ČR.
 
Do ročníku 2018 byl na dolní straně krabičky mini dotazník "Vaše preference využití". Při rozhodování místní Charity o využití pak bylo možné přihlédnout k "zaškrtnutému" účelu na dně schránek, šlo o zprávu, na jaký účel by si dárce přál peníze využít. Od ročníku 2019 dotazníček na krabičce není a pokud dárce chce vyjádřit své preference nebo podnět k pomoci, má do krabičky vložit papírek s touto informací.
 
V přehledu dohodnutého využití pak místní Charita zašle zprávu diecézní Charitě. <ref>http://tisk.cirkev.cz/z-domova/nejcasteji-kladene-otazky-k-postni-almuzne/</ref> V České republice začala akce Postní almužna v roce 2009 v olomoucké arcidiecézi a brněnské diecézi, od roku 2010 se koná (s různou intenzitou) ve všech diecézích ČR.
 
== Reference ==

Navigační menu