Radio Maryja: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 659 bajtů ,  před 12 lety
inu... tak je to lepsi. ,-)
(Radio Proglas)
(inu... tak je to lepsi. ,-))
{{neověřeno}}
{{POV}}
 
[[Soubor:Radio_maryja_torun.jpg|thumb|Sídlo Radia Maryja v Toruni na ulici Żwirki i Wigury]]
 
'''Radio Maryja''' je [[Polsko|polská]] rozhlasová stanice. Má statut církevní osoby; spravuje ji řád [[redemptoristé|redemptoristů]], v jejím čele stojí "Otec ředitel" [[Tadeusz Rydzyk]]. Vysílání upoutalo pozornost světové veřejnosti šířením [[antisemitismus|antisemitismu]] a [[xenofobie]]. Má věrnou a početnou skupinu příznivců.
'''Radio Maryja''' je polská rozhlasová stanice národně-katolického charakteru. Byla založena v [[8. prosinec|8. prosince]] [[1991]] v [[Toruň|Toruni]] řádem [[redemptoristé|redemptoristů]]. Část veřejnosti a sdělovacích prostředků považuje programovou linii Radia Maryja za kontroverzní, [[xenofobie|xenofobní]] a [[demokracie|nedemokratickou]] s občasnými [[antisemitismus|antisemitskými]] výpady.
 
==Historie==
 
===Vzor===
 
V osmdesátých letech 20. století se [[Tadeusz Rydzyk]] podílel na vysílání [[Rádio Svobodná Evropa|Rádia Svobodná Evropa]], kde byl zodpovědný za vysílání mší v polském jazyce. Během německého pobytu v městě [[Balderschwang]] spolupracoval s německým Radiem Maryja, které bylo zrušeno za nepřijatelné vměšování do politiky a šíření [[antisemitismus|antisemitismu]]. Stanice nyní existuje pod názvem Radio Horeb.<ref> Manager Money: Historia Imperium Ojca Rydzyka [http://manager.money.pl/artykul/historia;imperium;ojca;rydzyka,158,0,152222.html]</ref>
 
===Licence a program===
 
První licenci získalo Radio Maryja [[8. prosinec|8. prosince]] [[1991]] v [[Toruň|Toruni]]. Jeho zřizovatelem je Varšavská provincie řádu [[redemptoristé|redemptoristů]].
 
V současnosti vysílá na základně licence č. 003/ P 2001-R z [[21. června]] [[2001]]. Rádio Maryja má koncesi platnou do roku [[2008]]. Koncese definuje program Rádia Maryja jako programvysílání charakteru společensko-náboženského, zabývající se problematikou křesťanské víry a problémy života společnosti z pohledu víry a nauky [[katolická církev|katolické církve]]. s následujícím složením:
 
* náboženské vysílání ne méně než 30%;
* publicistika společenského charakteru ne méně než 8%;
* informační servis ne méně než 1,5%;
* vzdělávací a poradní program ne méně než 1%.<ref> Program Radia Maryja [http://media.miks.uj.edu.pl/~sai/rydzyk24/rm2.html]</ref>
 
[[24. června]] [[2006]] byla v souvislosti s politickými kontroverzemi nad vysíláním Radia Maryja jmenována osmičlenná dozorčí rada skládající se ze čtyřech [[redemptoristé|redemptoristů]] a čtyřech zástupců jmenovaných Polskou biskupskou konferencí. Podle redemptoristů tento krok "ohrožuje polskou demokracii".
 
==Poslouchanost==
 
Radio Maryja sleduje cca. 2% Poláků<ref> Sledovanost [http://www.smgkrc.pl/radiotr/pobrane/polska.jpg]</ref>, což ji řadí na páté místo v zemi. Většina posluchačů pochází z řad katolicky orientovaných seniorů a seniorek. (V. t. [[mohérové barety]]) Tzv. "Rodina Rádia Maryja", čili organizace zastřešující příznivce stanice, čítá zhruba 200 tisíc členů. Součástí mediálního impéria Radia Maryja je také televizní stanice Trwam a noviny Nasz Dziennik dosahující nákladu zhruba 100 tisíc výtisků.
 
==Kontroverze==
 
===Selektivní katolicismus===
 
Polský [[primas]] Józef [[kardinál]] Glemp obvinil Radio Maryja, že "rozbíjí jednotu římsko-katolické církve". Podle jeho názoru vytváří Radio Maryja atmosféru, v níž nejvyšším argumentem je, že "otec Rydzyk to řekl". Prohlásil také, že rádio přistupuje k nauce církve "selektivně", a že vytváří samostatnou církev. (Satiry pak mluví o "církvi toruňsko-katolické".) <ref> Kardinál Glemp: Radio Maryja rozbíjí církev [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3081801.html]</ref>
 
 
===Antisemitismus, xenofobie, homofobie===
 
Židovská Liga proti hanobení v USA protestovala proti tomu, že „Rádio Maryja živí teorie o židovském spiknutí“.<ref> Židé protestují proti obsahu vysílání [http://cz.christianpost.com/dbase/europe/838/section/1.htm]</ref>
 
[[Evropský parlament]] vyjádřil hluboké znepokojení nad "nárůstem [[rasismus|rasistické]], [[xenofobie|xenofobní]], [[antisemitismus|antisemitské]] a [[homofobie|homofobní]] netolerance v Polsku, jež je zčásti živena náboženskými platformami jako je Radio Maryja".<ref> Evropský parlament kritizuje Rádio Maryja [http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P6-TA-2006-0273+0+DOC+XML+V0//CS]</ref>
 
===Hospodaření===
 
Velmi nejasné je hospodaření Radia Maryja, protože jako církevní osoba nemusí platit daně.
Rádio právně působí jako církevní osoba (srovnej [[právnická osoba]], [[fyzická osoba]]), patřící k římskokatolické církvi a je podřízena přímo [[papež]]i, podobně jako celý řád, který vlastní koncesi. Ředitelem rádia je Otec [[Tadeusz Rydzyk]], přezdívaný také ''Otec ředitel'' (''Ojciec Dyrektor''). V dokumentech předložených polské radě pro rozhlasové a televizní vysílání [[KRRiTV]] vystupuje P. Rydzyk jako „jednočlenný dozorčí orgán, jednočlenný řídicí orgán a jednočlenný kontrolní orgán“ Rádia Maryja.
 
Z nepřímých důkazů, například výzev Tadeusze Rydzyka posluchačům, lze odhadnout, že náklady na provoz stanice jsou asi 2 miliony zlotých (zhruba 15 milionů českých korun) měsíčně. V letech 1997-1998 vyhlásilo rádio sbírku na záchranu gdaňských loděnic. Jeden milion euro, který se podle odhadů podařilo shromáždit, však nikdy do cíle nedorazilo.<ref> Gazeta Wyborcza: prokuratura vyšetří sbírku na gdaňské loděnice [http://www.gazetawyborcza.pl/1,75478,3282099.html]</ref> Ve věci je vedeno vyšetřování. Z prostředků Radia Maryja byla uhrazena nezdařená finanční spekulace kněze Jana Króla, blízkého Rydzykova spolupracovníka, s akciemi firmy Espebepe.<ref> Manager Money: Historia Imperium Ojca Rydzyka [http://manager.money.pl/artykul/historia;imperium;ojca;rydzyka,158,0,152222.html]</ref>
Rádio Maryja má koncesi platnou do roku [[2008]]. Koncese definuje program Rádia Maryja jako program charakteru společensko-náboženského, zabývající se problematikou křesťanské víry a problémy života společnosti z pohledu víry a nauky [[katolická církev|katolické církve]].
 
===Politická orientace===
Hlavními prvky programu jsou evangelizace, modlitba, meditace, náboženská hudba a společensko-politická publicistika. Nejoblíbenější pořady jsou Nedokončené hovory (Rozmowy Niedokończone), ve kterých se probírají různá témata, Aktuality (Aktualności), odříkávání [[breviář]]e a Katecheze (Katechezy) založené na katechismu katolické církve. V politických záležitostech stanice reprezentuje kritickou linii vůči členství a podmínek členství [[Polsko|Polska]] v [[Evropská unie|Evropské unii]], ekonomickému liberalismu, globalizaci a hospodářských změn v Polsku po roce 1989, zejména způsobu privatizace a samotné možnosti prodávat půdu cizincům. Navazuje tak na tradice polské meziválečné tzv. ''národní demokracie''.
 
Na podzim [[2005]] Radio Maryja podpořilo v prezidentských volbách kandidáta strany [[Právo a spravedlnost|PiS]] [[Lech Kaczyński|Lecha Kaczyńského]] a soudí se, že to byla jedna z těch opravdu významných podpor, která umožnila Lechu Kaczyńskému ve druhém kole porazit [[Donald Tusk|Donalda Tuska]], kandidáta centristické a umírněně liberální [[Občanská platforma|Občanské platformy]]. Nesoulad v otázce přístupu k [[interrupce|interrupcím]] však vedl k roztržce mezi ředitelem rádia a PiS. Rydzyk v současnosti naznačuje, že polský prezident a jeho bratr jsou agenty (původně "koně") amerického finančního magnáta [[George Soros|George Sorose]].<ref> Gazeta Wyborcza: Nie mam tego wyssanego z palca [http://www.gazetawyborcza.pl/1,76842,4324430.html]</ref> Radio Maryja podporuje ultrakonzervativní, [[nacionalismus|národně]] orientované skupiny, mj. [[Liga polských rodin|Ligu polských rodin]], vnímanou světovou veřejností jako avanturistická a šovinistická.
Program stanice propaguje ekonomické zřízení sociálního státu s důrazem na národní charakter hospodářské politiky. Ostře útočí na model liberálního demokratického státu.
 
V záležitostech zvyků i [[dogma]]t navazuje na lidovou zbožnost. Je charakteristické silným konzervatismem. Podle kritiků chybně interpretuje ustanovení [[2. vatikánský koncil|2. vatikánského koncilu]], podle zastánců je dodržuje naopak velmi důkladně. Polský episkopát ustanovil speciální ''skupinu pro pastýřskou péči o Radio Maryja'' (''Zespół ds. duszpasterskiej troski o Radio Maryja''), která však neučinila žádné podstatné kroky, ke kterým byla oprávněna.
 
===Vatikánská kritika===
Podle obhájců stanice provozuje evangelizaci a kontroverzní výroky nenávistného nebo antisemitského charakteru jsou vzácné pocházejí zejména od posluchačů. Podle kritiků Radio Maryja zneužívá stereotypů, lidské ignorance, neznalostí a komplexy lidí s nízkým vzděláním. Radio Maryja krajně propaguje xenofobii, antisemitismus, namlouvá posluchačům existenci údajných celosvětových židozednářských spiknutí a v mnoha událostech ze společensko-politického života Polska vidí skryté ''kutí piklí''.
 
Kritice Radio Maryja podrobil i [[Vatikán]], kterému vadí zejména přehnaná politická angažovanost rádia. <ref> Poľské „Radio Maryja“ kritizuje aj Vatikán - sk. [http://www.ecav.sk/info/spravodajstvo/2006/tlac-2006-04-21-a.htm]</ref> <ref> Vatikán znepokojen polským Radiem Maryja - de. [http://www.netzeitung.de/ausland/391067.html]</ref> Záležitost upoutala pozornost i jiných biskupských konferencí. <ref> Rakouská biskupská konference: Vatikán vstupuje do sporů kolem Radia Maryja. [http://www.medienreferat.at/content/site/aktuelles/article/99.html]</ref>
Kritici také obviňují z propagace konspiračních teorií dějin, šíření nenávisti vůči osobám s jiným názorem, nedodržování novinářské etiky (např. dát prostor různým stranám konfliktů). Také padla obvinění z propagace nepravdivých informací (např. falešných informací polské komunistické tajné policie SB na téme [[Jan Nowak-Jeziorański|J. Nowaka-Jeziorańského]] a [[Bronisław Geremek|B. Geremka]], obvinění Židů pracujících ve [[World Trade Center]] ze spiknutí, zafalšovaného výroku kancléře [[Gerhard Schröder|G. Schrödera]] o Polsku), z manipulace citátů z tvorby nositele Nobelovy ceny [[Czesław Miłosz|Cz. Miłosze]], rozdělování polské církve, čehož příkladem měly být rozdílná stanoviska k integraci Polska s Evropskou unií či zamlčení výroků na stejné téma Jana Pavla II., které nebyly v souladu s politickou linií stanice. Rádio má také nejasné finanční zdroje, neodevzdává zákonem předepsané finanční vyúčtování, nepředložilo také vyúčtování peněz ze sbírky na záchranu Gdaňských loděnic (kolébka [[Solidarita|Solidarity]]). Kromě toho se někteří pracovníci zaměstnávají načerno a porušují pravidla bezplatné koncese vysíláním reklam. Rádio, jako činnost čistě náboženská redemptoristů, neplatí daně. Otci Rydzykovi se také vyčítá, že nereagoval na několikanásobná napomenutí představitelů katolické církve.
 
Polská Rada pro rozhlasové vysílání se nejprve postavila na stranu Rádia Maryja. Ústy svého předsedy Bogusława Wolniewicze naznačila, že "Němci nemají žádnou morálku"<ref> Netzeitung: Radio Maryja útočí na papeže [http://www.netzeitung.de/medien/392019.html]</ref>, ale následně potrestala stanici Tadeusze Rydzyka „důtkou“. <ref>Důtka rozhlasové rady [http://www.holocaust.cz/cz2/news/2003/p0306]</ref>
Poslechovost rádia činí podle odhadu RadioTrack (MillwardBrown SMG/KRC) asi 2,4 %, což stanici řadí na páté místo. Podle různých dalších odhadů ji denně poslouchá 1–4,5 mil. lidí. Řada posluchačů se s rádiem silně identifikuje. Asi 200 tisíc lidí je sdružených v ''Rodině Radia Maryja'' (Rodzina Radia Maryja).
 
Na podzim [[2005]] P. Rydzyk se svou rozhlasovou stanicí podpořil v prezidentských volbách kandidáta [[Právo a spravedlnost|PiS]] [[Lech Kaczyński|Lecha Kaczyńského]] a soudí se, že to byla jedna z těch opravdu významných podpor, která umožnila Lechu Kaczyńskému ve druhém kole porazit [[Donald Tusk|Donalda Tuska]], kandidáta centristické a umírněně liberální [[Občanská platforma|Občanské platformy]].
 
== Související články ==
* [[Mohérové barety]]
[[Kategorie:Polská politika]]
[[Kategorie:Rozhlasové stanice]]
[[Kategorie:Náboženství]]
[[Kategorie:Antisemitismus]]
 
[[de:Radio Maryja]]
626

editací

Navigační menu