Průmysl: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 4 709 bajtů ,  před 2 lety
[[Soubor:Gdp-and-labour-force-by-sector.png|náhled|vpravo|Složení [[Hrubý domácí produkt|HDP]] podle odvětví a pracovních sil podle povolání. Zelená, červená a modrá barva země představují procenta v zemědělství, průmyslu a službách.]]
<br />
'''Průmysl''' (přejatým slovem někdy ''industrie'') je významným výrobním odvětvím světového hospodářství. Průmyslové výrobky využívá člověk k práci, v domácnosti i ve volném čase. Průmysl velmi rychle zavádí do výroby vědecké objevy a technické vynálezy. Nové výrobky tak stále více ulehčují lidem život.
 
Společenská změna související s prosazováním průmyslu v národním hospodářství se nazývá [[industrializace]].
 
== Dělení průmyslu ==
=== Základní dělení ===
* [[těžební průmysl]] - těžba surovin a paliv
* [[zpracovatelský průmysl]] - zpracování surovin získaných těžebním průmyslem nebo surovin, které získává [[zemědělství]]
 
=== Jiné dělení ===
* [[těžký průmysl]] - vyrábí převážně výrobní prostředky
** [[strojírenský průmysl|strojírenství a obrábění kovů]]
** [[elektrotechnický průmysl]] - výroba elektrických zařízení, přístrojů, kabelů
** [[hutnictví]] [[železo|železa]] a neželezných [[Kovy|kovů]]
** [[těžební průmysl]] - těžba [[palivo|paliv]] a [[ruda|rud]]
** [[elektroenergetika]] - výroba elektrické energie a technologického tepla
** [[chemický průmysl]] a [[petrochemie]] - rafinerie ropy, výroba plastů
** [[farmaceutický průmysl]] - výroba léčiv a zdravotnického materiálu
** průmysl [[stavební hmoty|stavebních hmot]]
* [[lehký průmysl]] - vyrábí převážně spotřební předměty - také někdy nazývaný ''spotřební průmysl''
** [[potravinářský průmysl]]
** [[oděvní průmysl]]
** [[obuvnický průmysl]]
** [[kožedělný průmysl]]
** [[nábytkářský průmysl]]
** [[papírenský průmysl|papírenský]] a [[polygrafický průmysl]]
** [[sklářský a porcelánový průmysl]]
** … apod.
 
== Statistika ==
'''[[Průmysl]]''' je velmi rozsáhlým odvětvím národního hospodářství. Mimo strojírenství a zpracovatelského průmyslu zahrnuje rovněž těžbu nerostných surovin nebo výrobu a rozvod elektřiny, plynu a vody. Statistika průmyslu je v Česku definována Klasifikací produkce CZ-CPA a zejména Seznamem výrobků CZ-PRODCOM, který přesně stanoví, který výrobek či služba se zahrnuje do průmyslu. Průmyslovými podniky rozumíme ty podniky, ve kterých se největší podíl přidané hodnoty vytváří při výrobě průmyslových výrobků a při poskytování průmyslových služeb. Z hlediska metodiky statistických zjišťování i z hlediska zveřejňovaných statistických informací lze tedy statistiku průmyslu členit na tři základní oblasti:
 
* '''Statistika produkce'''
 
Produkce všech průmyslových výrobků ale může být i odvětí různých rostliných a průmyslových služeb je měřena podle jejich charakteru v různých měrných (fyzických) jednotkách (např. tunách, kilogramech, litrech, kusech, metrech, apod.) a v Kč. Použití té které fyzické jednotky je normalizováno ve všech průmyslových statistikách zemí EU. Mezi hlavní sledované ukazatele statistiky produkce patří i údaje o tržbách za prodej vlastních výrobků a služeb průmyslové povahy.
 
* '''Statistika průmyslových podniků'''
 
Vykazující podniky, resp. podnikatelské subjekty jsou vybírány z Registru ekonomických subjektů, a to na základě jejich hlavní (převažující) ekonomické činnosti i na základě dalších vlastností jako je např. velikost subjektu podle počtu zaměstnanců. Mezi hlavní ukazatele této statistiky patří sledování průmyslových zakázek, průměrný evidenční počet zaměstnanců či zaměstnaných osob v průmyslu průměrné mzdy v průmyslu nebo produktivita práce.
 
* '''[[Index průmyslové produkce]]'''
 
Kombinací propočtů objemových ukazatelů o produkci průmyslových výrobků a služeb a o vytvořené přidané hodnotě při této produkci měřené na úrovni podniků se měsíčně počítají indexy průmyslové produkce (IPP), které představují základní (konjunkturální) ukazatele průmyslové produkce. Jde o základní ukazatel, který statistika měsíčně zveřejňuje a díky kterému lze objektivně hodnotit vývoj průmyslové produkce. Mimo celkového IPP jsou publikovány indexy v podrobnější úrovni (těžba a dobývání, jednotlivá odvětví zpracovatelského průmyslu a energetiky).
 
== Vysvětlivky ==
V Česku je [[Průmysl v České republice|průmysl]] ([[sekundární sektor]]) jedním z nejvýznamnějších odvětví národního hospodářství a vytváří velkou část [[národní důchod|národního důchodu]]. V ostatních [[Evropa|evropských]] zemích je to méně, neboť tam hrají již větší podíl [[služby]] ([[terciární sektor]]). Naopak v rozvojových zemích je primární prvovýroba ([[primární sektor]]), tj. [[zemědělství]], [[lesnictví]]{{Autoritní a těžba.data}}
 
== Odkazy ==
 
=== Související články ===
 
* [[Český statistický úřad]]
* [[Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky]]
* [[Svaz průmyslu a dopravy]]
 
=== Externí odkazy ===
 
*{{Commonscat}}
*{{Wikislovník|heslo=průmysl}}
*[http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/prumysl_energetika Statistika průmyslu na webu ČSÚ]
{{Autoritní data}}
 
[[Kategorie:Průmysl| ]]
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu