Magnetismus: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 254 bajtů ,  před 1 rokem
→‎Rozdělení magnetik: Vymazaly jsem nepravdivé informace
m (Editace uživatele 185.112.167.107 (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je Vachovec1)
značka: rychlý revert
(→‎Rozdělení magnetik: Vymazaly jsem nepravdivé informace)
značky: editace z mobilu editace z mobilního webu
 
* '''[[Diamagnetismus|Diamagnetikum]]''' - Látka složená z částic s [[nula|nulovým]] výsledným [[magnetický moment|magnetickým momentem]]. Vložením do vnějšího magnetického pole dochází v látce k mírnému zeslabování vnějšího magnetického pole a těleso vytvořené z této látky je vytlačováno ven z magnetického pole. Relativní permeabilita těchto látek je nepatrně menší než jedna.
* '''[[Paramagnetismus|Paramagnetikum]]''' - Látka složená z částic s nenulovým magnetickým momentem, které jsou však orientovány náhodně, takže výsledný magnetický moment [[makroskopické]] části tělesa je nulový. Vložením do vnějšího magnetického pole dochází v látce k zesilování vnějšího magnetického pole. Těleso vytvořené z této látky je vtahováno do magnetického pole. Relativní permeabilita těchto látek je nepatrně větší než jedna. Ve vnějším magnetickém poli se paramagnetika slabě zmagnetují, po zrušení vnějšího magnetického pole jsou tyto látky opět nemagnetické.
 
* '''[[Feromagnetismus|Feromagnetikum]]''' - V látce se tvoří tzv. domény, v nichž jsou magnetické dipóly shodně orientovány. Bez vnějšího magnetického pole jsou domény orientovány náhodně a výsledný magnetický moment makroskopické části tělesa je nulový. Ve slabém vnějším magnetickém poli dochází ke zvětšování domén, v silném poli pak dochází ke skokové změně orientace domén, podobně jako v paramagnetické látce. Zesílení magnetického pole ve feromagnetiku tedy závisí na [[magnetická indukce|intenzitě]] vnějšího magnetického pole. Po zrušení vnějšího magnetického pole zůstávají tyto látky více či méně magnetické.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu