Průkaz totožnosti: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrány 2 bajty ,  před 2 lety
m
přesun poznámky
(Doplnění informací formou poznámky, aby nebyla narušena plynulost textu. Zdroje: anglická, polská Wikipedie, grafika MateuszK (Wiki.Commons), materiály rakouského spolkového parlamentu z r.2012)
m (přesun poznámky)
'''Průkaz totožnosti''' je doklad, který obsahuje oficiálně potvrzené základní údaje o svém držiteli, obvykle zejména jeho celé jméno, fotografii a datum narození, ale může obsahovat i další údaje, třeba [[rodné číslo]], [[profese|povolání]], [[poštovní adresa|adresu]] bydliště, [[náboženství|vyznání]] nebo [[národnost]]. V moderní době může mít podobu [[čipová karta|čipové karty]] a kromě fotografie obsahovat i [[biometrie|biometrické údaje]].
 
Prvotním smyslem průkazu totožnosti je zamezit [[podvod]]ům se záměnou totožnosti, jeho předložení bývá tedy v státech, kde je povinný, rutinně vyžadováno při komunikaci s úřady i všude tam, kde se druhá strana chce přesvědčit o totožnosti druhého. Mezinárodně plní funkci průkazu totožnosti [[cestovní pas]], ale v řadě států mají občané povinnost vlastnit (nebo dokonce nosit u sebe) nějaký zvláštní průkaz, <ref group="pozn.">1Evropskými státy, které vydávají průkazy totožnosti jen na přání (tj. nepovinně), jsou Francie, Švýcarsko, Rakousko, Island, Finsko a Švédsko. Státy, které vůbec nevydávají takové průkazy jsou Spojené království, Norsko, Dánsko, Irsko.</ref> například v [[Česko|České republice]] je základním průkazem totožnosti [[občanský průkaz]]. V některých státech lze jako průkaz totožnosti používat [[řidičský průkaz]].
 
Vhodná míra informací obsažených v průkaze totožnosti je předmětem debat, neboť zahrnutí třeba [[národnost]]i nebo [[náboženství]] může usnadnit [[diskriminace|diskriminaci]] nějaké skupiny. Stejně tak je některými odpůrci příliš silné kontroly státu nad osobními svobodami kritizován samotný koncept povinného průkazu totožnosti, který usnadňuje práci [[policie]] na úkor soukromí/svobod občanů.
=== Poznámky ===
<references group="pozn." />
Evropskými státy, které vydávají průkazy totožnosti jen na přání (tj. nepovinně), jsou Francie, Švýcarsko, Rakousko, Island, Finsko a Švédsko. Státy, které vůbec nevydávají takové průkazy jsou Spojené království, Norsko, Dánsko, Irsko.
 
=== Související stránkyčlánky ===
* [[PRADO (informační systém)]] - rejstřík pravých dokladů totožnosti a cestovních dokladů EU
* [[Cestovní pas]]
=== Externí odkazy ===
* {{Commonscat|Identity documents}}
 
{{Autoritní data}}
 

Navigační menu