Bohuslav z Pardubic: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 46 bajtů ,  před 3 lety
m (→‎top: úprava infoboxu)
}}
 
JednáByl se o příslušníkapříslušníkem rodu [[Páni z Pardubic|pánů z Pardubic]], který lze dosledovat až od let [[1266]]-[[1269]], kdy zemský sudí [[Držislav z Hostyně]] v letech [[1327]]-[[1341]] držel obec Starou (později zvanou Staré Hrady) u Libáně (litoměřická diecéze) a hrad Výzmburk[[Vízmburk]] u Pardubic.
 
Arnošt z Hostyně byl i určitý čas královským purkrabím v [[Kladsko|Kladsku]], před rokem 1300 přesídlil do [[Hostinka|Hostyně]] a začal kupovat další statky. Panství Hostyně užíval vedle uvedeného Arnošta itaké jeho bratr Jetřich (zemřel v roce [[1341]]), jehož vnuk, opět Jetřich, se stal roku [[1360]] vyšehradským proboštem. Arnošta z Hostyně povýšil král [[Jan Lucemburský]] do panského stavu, a tak se začal psát podle své tvrze „z Pardubic“.
 
Arnošt z Hostyně (zemřel kolem roku [[1341]]) měl manželku Adličku, s níž měl čtyři syny. Nejstarší byl [[Arnošt z Pardubic]], pozdější první pražský arcibiskup.
 
Druhým synem Arnošta z Hostyně byl Bohuslav, řečený v pramenech též. Bohuš - budoucí 20. probošt litoměřický. Bohuslav z Pardubic, bratr arcibiskupa Arnošta, byl roku [[1343]] jmenován v Praze [[kanovník]]em, později byl děkanem kapituly v Sadské, roku [[1348]] kanovníkem ve Vratislavi ve Slezsku a týž rok i kanovníkem magdeburským. Ještě roku [[1356]] byl jmenován kanovníkem v Olomouci.

Navigační menu