Mona Lisa: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidán 1 bajt ,  před 1 rokem
m
typo
(Slovo navíc.)
Značky: editace z Vizuálního editoru editace z mobilu editace z mobilního webu
m (typo)
[[Leonardo da Vinci]] Monu Lisu dodělával do roku [[1517]].{{Zdroj?}} Autor si toto své dílo přibalil mezi svá zavazadla,<ref name="why">[http://video.google.com/videoplay?docid=2462161843492083267&ei=p0uUSP6tAYGw2QLtr-XFBQ Mona Lisa - Why So Famous?] Zhodnocení rysů díla (anglicky)</ref> když v roce [[1516]] nuceně opouštěl [[Řím]] po udání svých spolupracovníků. Leonardo před svou smrtí prodal Monu Lisu francouzskému králi [[František I. Francouzský|Františku I.]], na jehož pozvání do Francie přijel, za poměrně vysokou částku 4000 zlatých dukátů.
 
Významnou roli pro celosvětovou známost obrazu sehrála až krádež obrazu z [[Louvre|Louvru]] roku [[1911]].<ref>Atentáty na umění, Josef Glückselig, Praha, Pragopress 1971 </ref> Původně z ní byli podezíráni stoupenci umělecké moderny – např. básník [[Guillaume Apollinaire]], který byl dokonce zatčen, nebo [[Pablo Picasso]], který musel k výslechu. SkutečnýSkutečným zlodějem byl dělník-zasklívač obrazů, zaměstnanec Louvru [[Vincenzo Perugia]], který dostal Monu Lisu až do [[Florencie]], kde ji nabídl ke koupi antikváři Alfrédu Gerimu. Byl však při svém naivním prodeji zatčen (přenechal obraz antikváři k expertíze a čekal na peníze v hotelu), a tak se obraz vrátil zpět do Paříže a roku [[1913]] slavnostně vrácen do Louvru. Za krádež dostal Perugia trest pouhých 7 měsíců, hájil se patriotstvím a tím, že chtěl vrátit obraz zpět do Itálie. Zjištění nasvědčují, že nápad na odcizení nepocházel od něj, existuje více hypotéz.{{Zdroj?}}
 
Dnes obraz vlastní [[Francie|francouzská]] vláda a je vystaven v [[Louvre|Louvru]] v [[Paříž]]i. V průběhu historie byl však obraz nejprve na zámku [[Fontainebleau]] a později ve [[Versailles]]. Po [[Velká francouzská revoluce|Velké francouzské revoluci]] byl umístěn v Louvru krom doby, kdy byl pověšen v ložnici samotného [[Napoleon Bonaparte|Napoleona]].

Navigační menu