Antverpský výstavní holub: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Řádek 71: Řádek 71:


[[Kategorie:Plemena holubů ze Spojeného království]]
[[Kategorie:Plemena holubů ze Spojeného království]]
[[Kategorie:Antverpy]]

Verze z 27. 8. 2018, 13:23

Antverpský výstavní holub
Základní informace
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Využitíokrasný chov
Stupeň prošlechtěníušlechtilé plemeno
Směr užitkovostiokrasné plemeno
Tělesná charakteristika
Tělesný rámecvelký
Klasifikace a standard
Plemenná skupinaBradavičnatí holubi, užitkoví holubi
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Antverpský výstavní holub, anglicky Show Antwerp, je plemeno holuba domácího. Je to nejstarší plemeno ze skupiny tzv. výstavních holubů,[1] ptáků, kteří byli vyšlechtěni z poštovního holuba zdůrazněním některých líbivých exteriérových znaků, hlavně tvaru hlavy a zobáku, do ryze okrasných plemen. Antverpský výstavní holub je větší holub s nápadně krátkým, silným zobákem, širokou hrudí, nazad skloněným hřbetem a krátkýma nohama. Je to plemeno vzácné, poněkud podobné německému výstavnímu holubovi.[2] V seznamu plemen EE se řadí do plemenné skupiny užitkových holubů a je zapsán pod číslem 0026.

Antverpský výstavní holub vzniklo na bázi poštovního holuba, s přimísením krve indiánaracků.[2] Nejdůležitějším exteriérovým znakem je jeho hlava: je velká, široká, vejčitého tvaru a s co nejkratším čelem. Zobák je velmi krátký, silný a tupý, s horní i dolní polovinou stejné šířky. Plemeno existuje ve dvou rázech, které se délkou zobáku liší, ale i dlouholící ráz se vyznačuje kratší hlavou, než mají ostatní výstavní plemena.[1] Ozobí je krátké a jemné. Oči jsou velké, položené níže než u německého výstavního holuba, s oranžovou až červenou duhovkou, obočnice jsou úzké a jemné.

Krk je silný, spíše kratší a přechází v trup s širokou a dobře zaoblenou hrudí. Hřbet je dlouhý, plochý a skloněný vzad. Ocas je nesen v linii hřbetu, je dobře složený a téměř se dotýká země, křídla leží na ocase. Nohy jsou krátké a silné, s neopeřenými běháky či prsty.

Opeření je hladké a přilehlé. Antverpský výstavní holub nemá žádné pernaté ozdoby a barva opeření se hodnotí až na posledním místě. Chová se ve všech rázech známých u poštovních holubů, kromě kreseb, které kombinují bílé a barevné opeření.

Odkazy

Reference

  1. a b HAVLÍN, Jiří, a kol. Domácí chov zvířat. 3. vyd. Praha: Zemědělské nakladatelství Brázda, 1991. 338 s. ISBN 80-209-0189-2. Kapitola Kombinovaný chov užitkovo-okrasný, s. 190. 
  2. a b PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. Kapitola Antverpský výstavní holub, s. 174. 

Literatura

  • PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. 
  • HAVLÍN, Jiří, a kol. Domácí chov zvířat. 3. vyd. Praha: Zemědělské nakladatelství Brázda, 1991. 338 s. ISBN 80-209-0189-2.