Alej: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 85 bajtů ,  před 2 lety
m
Dlouhý vysvětlující text z fotografie přenesen do textu. U fotografie uvedeno místo a princip. Šablona Kdy?
m
m (Dlouhý vysvětlující text z fotografie přenesen do textu. U fotografie uvedeno místo a princip. Šablona Kdy?)
[[Soubor:Morlanwelz Mariemont JPG20a.jpg|thumb|Cesta do [[Morlanwelz-Mariemont|Mariemont]], [[Belgie]], buky.]]
 
[[Soubor:Les Jardins du Manoir D Eyrignac 886.jpg|thumb|PůsobeníZahrady alejezámečku jeManoir založenad'Eyrignac (Francie) na opakování stejného prvku. Tento primitivní způsob dekorace byl v období baroka tak rozšířen že později vedl k fyzickému odporu k architektonickému stylu úprav, pravidelnostem a tím také nenávisti k alejím.]]
 
== Sadovnické působení ==
Pokud jsou skupiny dřevin vysázeny v určité zákonité posloupnosti, vzniká opakování a rytmus. Mění-li se postupně i alespoň jedna charakteristická vlastnost, tak aby změna byla patrná v plynulé radě a v určitém směru, nazýváme efekt, který takto vznikl, sled.
V průběhu rytmu se může měnit tvar, velikost nebo zbarvení, ale většina ostatních vlastností zůstává stejná. Sledem dodáváme obrazu pohyb, z rytmu se stává příběh. Pro toto uspořádanější je nejvhodnější pokud, můžeme změny plynule pozorovat. Jakkoliv mohou být v okolí sledu i jiné zajímavé obrazy nesmějí porušovat souvislost sledu a rytmus pohybu.<ref group="L" name="J" /> Limitujícím prvkem který výrazně ovlivní působení aleje je její velikost.
 
Působení aleje je založeno na opakování stejného prvku. Tento primitivní způsob dekorace byl v období baroka tak rozšířen že později{{Kdy?}} vedl k fyzickému odporu k architektonickému stylu úprav, pravidelnostem a tím také nenávisti k alejím.
 
U kompozice , jakou je alej jsou linie zcela zřejmé, jednotnost prvku zřetelná a čitelnost díla snadná. Jednoduchá čitelnost úpravného díla vyvolává obvykle v jednoduchém pozorovateli velmi pozitivní emoce. Pozitivní emoce jsou cílem tvorby.

Navigační menu