Plavaná: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 151 bajtů ,  před 2 lety
(-nedostupný eo)
Typicky se ovšem při plavané používá [[splávek]], což je součást udice (sestavy), která drží nástrahu v určité pevně nastavené hloubce. Pomocí něj lze nástrahou velmi jemně manipulovat a umisťovat jí. Čím dále je splávek od háčku, tím je hlubší ponor nástrahy. Splávek také slouží jako indikátor záběru ryby.
 
Při lovu na tzv. bič (prut bez oček) se nepoužívá naviják, přičemž vzdálenost nástrahy od břehu je omezena délkou prutu. Ten může měřit i více než 10 metrů. Díky moderním technologiím a výzkumu v oblasti materiálů (uhlíková a kevlarová vlákna) se předevšímzačínají používat 13m děličky, které jsou přesnější v zahraničílovu běžněryb. používajíPodle prutykategorií bezse navijákutaké vmění délkáchjejí 13délka - kategorie U15 (tj. do 15 let) používá 10m děličku,0 kat. U20 a 14ženy 11,55m mděličku a kat. U25 a muži 13m děličku. V tuzemsku jsou pak tyto pruty doménou především závodní plavané, hlavním důvodem slabé rozšířenosti je vyšší pořizovací cena a také náročnost na ostatní vybavení, potřebné pro lov touto metodou. Není ale pravdou, že u prutu bez navijáku lze lovit pouze malé ryby. V případě většího úlovku je ryba zdolávána pomocí latexového amortizéru, který je instalován v koncové části prutu (nejčastěji v posledních 3 m). Amortizér (latexové vlákno, duté nebo plné, průměry od 0,76 mm do 3,0 mm) má roztažnost až 800 % a při správné manipulaci s prutem je možné zdolat i ryby těžší než 5 kg.
 
Pro lov na plavanou ve větších vzdálenostech, než umožňuje prut bez navijáku, se používají pruty s očky a navijákem (který bývá menší a lehčí než pro lov na položenou). Na stojatých a pomalu tekoucích vodách se používají tzv. matchové pruty (jemné pruty délky kolem 4 m), které umožňují s lehkou koncovou montáží nahodit do značné vzdálenosti (až přes 50 m). V proudnějších vodách se uplatňují tzv. boloňky, což jsou (relativně vzhledem k délce) lehké teleskopické pruty v obvyklých délkách 5 - 7 m, které (s vhodně sestavenou koncovou montáží) umožňují přesné vedení nástrahy při splouvání po proudu.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu