Vitráž: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 178 bajtů ,  před 3 lety
Na rozdíl od běžného zasklení(vitráže) je vitraj umělecky spracované zasklení. To znamená, že každé zasklení je vitráž, ale ne každá vitráž je vitraj.
(comm z wd, adata)
(Na rozdíl od běžného zasklení(vitráže) je vitraj umělecky spracované zasklení. To znamená, že každé zasklení je vitráž, ale ne každá vitráž je vitraj.)
Na rozdíl od běžného zasklení(vitráže) je '''vitraj''' umělecky spracované zasklení. To znamená, že každé zasklení je vitráž, ale ne každá vitráž je vitraj.[[Soubor:Muzeum Sułkowskich - Zabytkowy Witraż.jpg|thumb|Jedna z vitráží na [[w:en:Bielsko-Biała Museum|zámku Sułkowských]] v polském městě Bielsko-Biała]]
 
'''Vitraj'''<ref name="rfr1">{{IJP|vitraj}}</ref> (z [[francouzština|franc.]] ''vitrail'' stejného významu) nebo nepřesné<ref>http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=6849</ref> (hovorové<ref name="Akad.">Akademický slovník cizích slov, Academia, 2001 (ISBN 80-200-0607-9)</ref>), ale mnohem běžnější '''vitráž'''<ref name="rfr1" /> (fr. psané ''vitrage'' znamená zasklení, prosklená plocha) je výtvarně pojednaná skleněná mozaiková výplň skládaná do olova z obvykle barevných, často i malovaných malých skel. Používá se jako dekorativní alternativa skleněných tabulí, např. v kostelních oknech. V přeneseném slova smyslu jde také o název techniky, která se používá k jejich výrobě.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu