Monte Amariana: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 37 bajtů ,  před 2 lety
drobné formulační úpravy
m (oprava)
(drobné formulační úpravy)
 
== Turismus ==
Hora je turisticky dostupná celkem čtyřmi cestami, žádná z nich však neposkytujenení pohodlnýpohodlným pěšípěším terénvýstupem. Všechny procházejí částečně procházejí strmým skalnatým terénem  kde jsou na několikaněkterých místech instalována ocelová fixní lana k usnadnění výstupupostupu a zvýšení bezpečnosti.  Kromě jedné z nich, od jihu, se jedná také o cesty s velkým převýšením, začínající na dně okolních údolí.
 
# Normální cesta (č. 414). Tato cesta začíná v obci [[Amaro]] (320 m), která leží bezprostředně pod jižní stěnou hory. Z této strany lze však výstup usnadnit použitím klikaté horské silničky, vedoucí ze středu obce na malé sedlo Forca del Cristo s parkovištěm, v jižním výběžku hory, ve výšce cca 1050 m. Z toho důvodu se jedná o daleko nejpoužívanější cestu. Ne vždy je však možno dojet silničkou až na sedlo, zejména časně na jaře zde může ležet sníh. V nedávné době byla také silnice přerušena kamennou lavinou. Tato jižní strana je ve vyšších partiích téměř bez stromů, což poskytuje již i během výstupu krásné výhledy směrem na jih, východ i západ. Zatravněné svahy jsou na jaře královstvím horských květin a přitahují tak zájem návštěvníků. Posledních asi 150 m přímého výstupu žlabem do malého sedla na východní straně hory je zajištěno lanem. Převýšení z Amara 1600 m, čas výstupu cca 5 h, ze sedla Forca del Cristo převýšení 850 m, čas výstupu cca 2,5 hodiny.
Na vrcholu hory je instalována od roku 1958 socha Panny Marie (Madonna dell´Amariana). Hora se tak stala poutním místem, u příležitosti mariánských svátků na ni třikrát ročně vystupují poutníci.
 
Z vrcholu této samostatně stojící hory je výborný rozhled do všech směrů. Na jihu, kde navazující Jižní Karnské Alpy klesají do [[Pádská nížina|Pádské nížiny]], je možno za dobré viditelnosti dohlédnout až k [[Jaderské moře|Jaderskému moři]]. Na východě za řekou Fella se rozkládají [[Julské Alpy]] s dominantními vrcholy [[Monte Canin]] (2587 m) a [[Jôf di Montasio|Montaš]] (2754 m). Západním směrem jsou vidět vpravo od řeky Tagliamento hory karnského hlavního hřebene s nejvyššínejvyšším vrcholem [[Hohe Warte|Monte Coglians/Hohe Warte]] (2780 m) a vlevo od ní hory Jižních Karnských Alp. V ojedinělých případech lze tímto směrem dohlédnout až na [[Dolomity]]. Severním směrem jsou pak blízké skalnaté vrcholy Monte Sernio (2187 m) a [[Creta Grauzaria]] (2085 m).
 
== Odkazy ==
304

editací

Navigační menu