Ivan Lexa: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 13 lety
chyby
m (→‎Externí odkazy: tak + preklad)
(chyby)
'''Ivan Lexa''' (* [[18. srpna]] [[1961]], [[Bratislava]]) je sloveskýslovenský politik a bývalý ředitel tajné služby - [[Slovenská informační služba|Slovenské informační služby]].
 
Vystudoval anorganickou technologii na SVŠT a pracoval ve [[Slovnaft]]u Bratislava.
 
Byl jednýmjedním z najdůležitějšíchnejdůležitějších spolupracovníků slovenského premiéra [[Vladimír Mečiar|Vladimíra Mečiara]]. V lednu [[1991]] ho Mečiar jmenoval šéfamšéfem Úřadu vlády SR. V roce 1993 vznikl první konflikt mezi ním a prezidentem [[Michal Kováč|Michalem Kováčem]], který ho odmítl jmenovat ministrem privatizace s odůvodněním, že „pán Lexa nespĺňa predpoklady na vykonávanie tejto funkcie a nemá ani moju osobnú dôveru“. Později Lexu jmenovala vláda státním tajemníkem ministerstva privatizace, a jelikož ministr nebyl jmenován, Lexa ministerstvo řídílřídl.
 
=== Ředitel tajné služby ===
Po volbách zv roce 1994 poslanci za HZDS prosadili změnu zákona, aby ředitele tajné služby místo prezidenta jmenovajmenovala vláda. Premiér Mečiar tak následně Lexu 18. dubna 1995 jmenoval do funkce ředitele Slovenské informařníinformační služby (SIS).
 
Jím vedená tajná služba byla podle jeho kritiků zapletena do některých nezákonných činností. Mezi medializované případy patří zavlečení prezidnetovaprezidentova syna Michala Kováče ml. do rakouského Hainburgu (31. srpna 1995) a
následná vražda novináře Róberta Remiáše, který zahynul 9. dubna 1996 při výbuchu auta nebo případ nelegální likvidace zbraní z arzenálu tajné služby
 
Během vedení Ivanem Lexou byla Slovenská informační služba vylúčenávyloučená z organizace MEC (Middle European Conference), protože byla podozřelápodezřelá z podílu únosu Kováče ml. Krátce před koncem volebního období (3. března 1998) zastupujícizastupující prezident Vladimír Mečiar udělil amnestii na častčást případů spojovaných s působením Ivana Lexy v čele SIS.
 
Po dalsích parlamentních volbách byl Lexa funkce zbaven a zpráva jeho nástupce ve funkci Vladimíra Mitra konstatovala nezákonné sledování novinárůnovinářů, opozičních politiků, zavlečení prezidentova syna Michala KováčaKováče ml. do Rakouska, nezákonné odposlouchávání atd. Speciální vyšetrovacívyšetřovací tým odhalil 11 kauz, na základě kterých byla na Lexu podána žaloby a on skončil ve vyšetřovací vazbě.
 
Laxa však utekl do Jihoafrické republiky, alea v žádném ze soudních procesů nebyl uznámuznán vinným. Ve dvou případech se na něho vztahovala amnestiaamnestie.
 
==Externí odkazy==

Navigační menu