Rota Nazdar: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 12 bajtů ,  před 3 lety
rv bez zdroj, typo
(rv bez zdroj, typo)
 
== Vznik ==
Rota Nazdar vznikla v rámci [[Francouzská cizinecká legie|francouzské Cizinecké legie]] 31. srpna [[1914]], tedy na začátku první světové války. O její vznik se zasloužil Prozatímní výbor tvořený zástupci francouzské pobočky [[Sokol (spolek)|Sokola]] a sociálně-demokratického spolku Rovnost, podporovaný některými známými francouzskými osobnostmi, zejména [[Ernest Denis|Ernestem Denisem]]. Vstup do Cizinecké legie byla jediná možnost, jak vytvořit na území Francie zahraniční jednotku. Hromadný odvod [[dobrovolník]]ů proběhl 22. července 1914 v pařížské [[Invalidovna (Paříž)|Invalidovně]], za způsobilé k službě bylo uznáno 341 Čechů a 2 Slováci. Dvouměsíční výcvik prodělali v [[Bayonne]]. Slavnostní přísahu složili 12. října a rota byla začleněna do praporu C tzv. Marocké divize. Kvůli nedostatku českých důstojníků - k dispozici byli jen dva - rotě veleli Francouzi. Prvním velitelem byl jmenován kapitán M. L. J. Sallé.
 
== Využití ve válce ==
Na začátku 1. světové války (1914-19151914–1915) se rota v rámci Cizinecké legie účastnila střetnutí na francouzsko-německé [[válečná fronta|frontě]] a počet vojáků, kteří se do ní dobrovolně hlásili, narůstal. Měl však své limity, protože jednotka nemohla být doplňována o nové síly. Hranice byly uzavřeny, další Češi a Slováci do Francie nepřicházeli a nemohli se tam dostat ani jako dezertéři či zajatci, neboť rakousko-uherská armáda na západní frontě nebojovala. (K rotě se připojilo asi třicet dobrovolníků z Velké Británie, která na svém území vznik české jednotky nepovolila, a v jednotce sloužilo i několik Poláků a jeden Švýcar.) Rota Nazdar byla poprvé nasazena do boje 11. listopadu 1914 v kraji Champagne (nedaleko Remeše). V květnu 1915 se rota účastnila vítězně bojů u [[Arras]]u, kde po útoku na kótu 140 na hřebenu Falaise de Vimy mezi vesnicemi La Targette a Souchez zbylo pouze 75 bojeschopných mužů, 42 mužů včetně všech důstojníků padlo, ostatní byli raněni a prapor C byl rozpuštěn.<ref>http://www.rozhlas.cz/pred100lety/bitvy/_zprava/kota-140-posledni-cil-roty-nazdar--1487827</ref>.
 
Později byli její příslušníci dále zařazeni do jiných jednotek. Ještě na konci 1. světové války (1918) je o rotě zmínka, když se několik desítek vojáků této roty dostalo do československé brigády ve Francii.
* Jan Votrubec
* Ladislav Preininger
* Václav Kolín
 
== Odkazy ==
 
<!--[[Kategorie:Cizinecká legie]]-->
 
[[Kategorie:Československé legie]]
[[Kategorie:Česko-francouzské vztahy]]

Navigační menu