Dicraeosaurus: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 180 bajtů ,  před 4 lety
m
bez shrnutí editace
m (Odstranění parametru barva z taxoboxu dle ŽOPP z 21.11.2015, konsensus na změně dostupný na Diskuse_k_šabloně:Taxobox#Odstranit_parametr_barva)
mBez shrnutí editace
'''''Dicraeosaurus''''' ("dvojitě vidlicovitý ještěr") byl rodem středně velkého [[Sauropodi|sauropodního]] [[Dinosauři|dinosaura]], který žil na konci [[jura|jurského]] období (asi před 155-150 mil. let) na území dnešní východoafrické [[Tanzanie]]. [[Fosilie|Fosílie]] tohoto dinosaura byly objeveny německými [[Paleontologie|paleontology]], kteří prováděli výzkum na známé lokalitě [[Tendaguru]] v letech [[1909]]-[[1913]]. V roce 1914 pak byl dikreosaurus popsán paleontologem Wernerem Janenschem. Rodové jméno odkazuje na tvar výběžků obratlů tohoto diplodokoidního sauropoda, které vybíhaly do tvaru písmene "Y".
[[Soubor:Dicreosaurus headDB.jpg|thumb|left|220px|Rekonstrukce hlavy dicraeosaura]]
 
''Dicraeosaurus'' byl objeven na stejné lokalitě jako obří ''[[Giraffatitan]] brancai'', oproti kterému byl i s délkou 12 (možná však až 20) metrů a několikatunovou hmotností poměrně malým sauropodem. Hlava byla v poměru k ostatním diplodocidům poměrně velká a krk relativně široký a robustní. Tento čtyřnohý býložravec zřejmě spásal nízko rostoucí vegetaci, vzhledem k odlišné fyziognomii jeho potravních konkurentů (vysoký ''Giraffatitan'' a "nízký" stegosaurid ''[[Kentrosaurus]]'') zřejmě nebyl vystaven přímé potravní kompetici. Kostra tohoto sauropoda je dnes vystavena například v [[berlín]]ském přírodovědeckém muzeu ''[[Museum für Naturkunde]]''.
== Popis ==
''Dicraeosaurus'' byl objeven na stejné lokalitě jako obří ''[[Giraffatitan]] brancai'', oproti kterému byl i s délkou 12kolem (možná14 všakmetrů a 20pětitunovou hmotností<ref>[[Gregory S. Paul|Paul, G. S.]] (2010). metrů''[[The aPrinceton několikatunovouField hmotnostíGuide to Dinosaurs]]''. Princeton University Press, str. 187 {{en}}</ref> poměrně malým sauropodem. Hlava byla v poměru k ostatním diplodocidům poměrně velká a krk relativně široký a robustní. Tento čtyřnohý býložravec zřejmě spásal nízko rostoucí vegetaci, vzhledem k odlišné fyziognomii jeho potravních konkurentů (vysoký ''Giraffatitan'' a "nízký" stegosaurid ''[[Kentrosaurus]]'') zřejmě nebyl vystaven přímé potravní kompetici. Kostra tohoto sauropoda je dnes vystavena například v [[berlín]]ském přírodovědeckém muzeu ''[[Museum für Naturkunde]]''.
 
== Reference ==
<references />
 
== Zdroje ==
* [http://www.nhm.ac.uk/jdsml/nature-online/dino-directory/detail.dsml?identifier=dicraeo&section=home&Genus=Dicraeosaurus Informace na webu ''Dino Directory''] {{en}}
* [http://www.dinodata.org/index.php?option=com_content&task=view&id=6430&Itemid=67 Informace na webu ''Dinodata''] {{en}}
 
[[Kategorie:Plazopánví dinosauři]]

Navigační menu