Detektivka: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
pryč eo z textu
{možná hledáte}
Řádek 1: Řádek 1:
{{Možná hledáte|redirect=Detektivka|jiné=[[Detektívka]], album poprockové skupiny [[Elán (hudební skupina)|Elán]]}}
'''Detektivní román''' a '''detektivní povídka''', lidově '''detektivka''', je jeden z nejpopulárnějších [[Literární žánr|žánrů]] zábavné [[Literatura|literatury]].
'''Detektivní román''' a '''detektivní povídka''', lidově '''detektivka''', je jeden z nejpopulárnějších [[Literární žánr|žánrů]] zábavné [[Literatura|literatury]].



Verze z 1. 4. 2018, 09:58

Na tento článek je přesměrováno heslo Detektivka. Možná hledáte: Detektívka, album poprockové skupiny Elán.

Detektivní román a detektivní povídka, lidově detektivka, je jeden z nejpopulárnějších žánrů zábavné literatury.

Jeho počátky a předobraz lze hledat v tzv. šibalském (pikareskním) a loupežnickém románu z 18. století; plně se však konstituoval až koncem 19. století.

Za první detektivní prózu v historii bývá považována povídka Edgara Allana Poea Vraždy v ulici Morgue z roku 1841.

Detektivky mají zápletku založenou na zločinu, nejčastěji vraždě, po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv - může jím být jak profesionál, policista nebo i soukromý detektiv, tak osoba se zcela jiným zaměstnáním. Autor musí postupovat logicky, aby čtenář mohl sledovat postup dedukce ze stop. Z těchto důvodů vznikají různá pravidla detektivních příběhů, například pravidlo tří stop.

Velmi časté je, že postava téhož detektiva vystupuje opakovaně v řadě děl téhož autora.

Detektivky také bývají častým námětem pro další audiovizuální zpracování jejich námětu v rozhlase, filmu a televizi. Tam jsou oblíbené detektivky zaměřené na moderní vyšetřovací metody, například na psychologické profilování. Z detektivky pak byl odvozen mj. špionážní román.

Nejvýznamnější tvůrci

Významní tvůrci české detektivky

Podle literárního kritika Pavla Mandyse patří mezi naděje českého detektivního románu Michaela Klevisová (Kroky vraha, Zlodějka příběhů, Dům na samotě), Michal Sýkora (Případ pro exorcistu, Modré stíny), Nela Rywiková (Dům číslo 6), Jiří Březina (Na kopci), nebo Martin Goffa (Muž s unavenýma očima, Vánoční zpověď, Bez těla).

Odkazy

Literatura

Související články