Erbium: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 37 bajtů ,  před 3 lety
napřímení odkazů, formulace
m (Robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy)
(napřímení odkazů, formulace)
| symboly nebezpečí =
}}
 
'''Erbium''', chemická značka '''Er''', ''(lat. Erbium)'' je měkký stříbřitě bílý, přechodný [[Kovykovy|kovový]] prvek, 12. člen skupiny [[lanthanoidlanthanoidy|lanthanoidů]]ů. Nachází využití při výrobě speciálních slitin pro jadernou energetiku a ve sklářském a keramickém průmyslu. Významnou roli též hraje v  konstrukci optických vláknových zesilovačů EDFA.
 
== Základní fyzikálně-chemické vlastnosti ==
Chemicky je erbium méně reaktivní než předchozí prvky ze skupiny lanthanoidů. Na suchém [[vzduch]]u je prakticky stálé, ve vlhkém prostředí se pomalu pokrývá vrstvičkou oxidu. Snadno se rozpouští v běžných minerálních kyselinách za vývoje [[vodík]]u.
 
Ve sloučeninách se vyskytuje pouze v mocenství&nbspmocenství Er<sup>+3</sup>. Soli Er<sup>+3</sup> vykazují vlastnosti podobné sloučeninám ostatních lanthanoidů a [[hliník]]u a ostatních lanthanoidů. Všechny tyto prvky tvoří například vysoce stabilní oxidy, které nereagují s vodou a jen velmi obtížně se [[Redoxní reakce|redukují]]. Ze solí anorganických kyselin jsou důležité především [[fluoridy]] a [[fosforečnany]], jejich nerozpustnost ve [[Voda|vodě]] se používá k separaci lanthanoidů od jiných kovových iontů. Erbité soli mají obvykle červenou nebo narůžovělou barvu.
 
Erbium objevil roku [[1843]] švédský chemik [[Carl Gustaf Mosander]] v minerálu ''[[Gadolinit-(Y)|gadolinitu]]'', avšak čistý elementární kov byl připraven až v roce [[1943]]. Jméno dostalo erbium podle vesnice [[Ytterby]], švédské vesnice, poblíž které bylo poprvé nalezeno. Od ní je odvozen i název pro [[ytterbium]], [[yttrium]] a [[terbium]]
 
== Výskyt a výroba ==
Erbium je v &nbsp;[[zemská kůra|zemské kůře]] obsaženo v &nbsp;koncentraci přibližně 2,6&nbsp;mg/kg, o jeho obsahu v &nbsp;mořské vodě údaje chybí. Ve vesmíru připadá jeden atom erbia na 100 miliard atomů vodíku.
 
V přírodě se erbium vyskytuje pouze ve formě sloučenin. Neexistují však ani minerály, v nichž by se některé lanthanoidy (prvky vzácných zemin) vyskytovaly samostatně, ale vždy se jedná o minerály směsné, které obsahují prakticky všechny prvky této skupiny. Mezi nejznámější patří ''[[monazit]]y'' (Ce, La, Th, Nd, Y)PO<sub>4</sub> a ''[[xenotim]]'', chemicky [[fosforečnany]] lanthanoidů, dále ''[[bastnäsit]]y'' (Ce, La, Y)CO<sub>3</sub>F– směsné flourouhličitany prvků vzácných zemin a např. minerál ''[[euxenit]]'' (Y,Ca,Ce,U,Th)(Nb,Ta,Ti)<sub>2</sub>O<sub>6</sub>.

Navigační menu