Matrix Reloaded: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 1 rokem
→‎Děj filmu: gramatika
m (→‎Děj filmu: opraven imho termit)
(→‎Děj filmu: gramatika)
== Děj filmu ==
{{Spoiler}}
Šest měsíců po událostech z [[Matrix|prvního dílu]], Neo ([[Keanu Reeves]]) a Trinity ([[Carrie-Anne Moss]]) jsou nyní romanticky zapletení. Morpheus ([[Laurence Fishburne]]) obdrží zprávu od kapitánky vznášedla ''Logos'', Niobe ([[Jada Pinkett Smith]]), že je svolána mimořádná schůze všech siónských lodí. Sión obdržel poslední zprávu ze vznášedla ''Osiris'' - celá armáda strojů; Sentinelů, si razí pomocí vrtáků cestu k Siónu, přičemž jej dosáhnou do 72 hodin. Velitel obrany Lock ([[Harry Lennix]]) nařizuje, aby se všechny lodě vrátilivrátily do Siónu a připravilipřipravily se na nápor, ale Morpheus požádá, aby jedna loď zůstala venku kvůli případné komunikaci s Vědmou ([[Gloria Foster]]). Též se zde zjišťuje, že agent Smith ([[Hugo Weaving]]) nebyl odstraněn, a jednoho z posádky vznášedla ''Caduceus'', Banea ([[Ian Bliss]]), nějakým způsobem přeměnil v dalšího Smithe, díky čemuž může Smith i mimo Matrix.
 
Po příletu do Siónu, Morpheus všem oznamuje novinu ohledně blížícího se útoku armády strojů. Proto je zde uspořádaná velká párty, jako jakési „poslední povyražení". Mezitím však Neo obdrží oprávy od Vědmy a vrací se do Matrixu, kde se setkává s jejím tělesným strážcem, Seraphem ([[Collin Chou]]), který zavede Nea k Vědmě. Po krátké debatě o tom, jestli může Vědmě vůbec věřit, je poslán nalézt Klíčníka ([[Randall Duk Kim]]), vězně Merovejce ([[Lambert Wilson]]), který Neovi řekne vše potřebné. Následně Vědma odchází, ale na scéně se objevuje agent Smith. Vysvětlí Neovi, že nebyl zničen, nýbrž se v Matrixu vyskytla jakási chyba a on se vrátil jako virus se schopností jakéhokoliv člověka přeměnit v dalšího Smithe. Po krátké boji, v němž se Smith neúspěšně pokusí přeměnit Nea, je Neo nucen se zvyšujícím se počtem Smithů uprchnout pryč.
Neo, Morpheus a Trinity navštíví Merovejce (někdy zvaného Francouz) s prosbou propuštění Klíčníka, ale Merovejec odmítá. Jeho manželka Persephona ([[Monica Bellucci]]) se za Merovejcevu bývalou nevěru pomstí tak, že trojici zavede ke Klíčníkovi. Avšak Merovejec brzy dorazí i se svými muži a Dvojčaty, proto Morpheus, Trinity a Klíčník uniknou, zatímco Neo bezproblémově zdrží Merovejce a porazí Dvojčata. Mezitím se v reálném světě Sion připravuje k boji proti strojům. V Matrixu posádka ''Nebukadnesaru'' připravuje s posádkou ''Logu'' a Klíčníkem plán, jak dostat Nea k samotnému Zdroji Matrixu, kam se dle proroctví má Vyvolený dostat. Onen Zdroj se nachází za dveřmi, které jsou v nejvyšším patře jedné výškové budovy, kam výtah ani schody nevedou.
 
Posádka ''Logu'' musí zničit elektrárnu, aby zabránilizabránila spuštění bezpečnostního alarmu výškové budovy při cestě ke Zdroji. Posádka ''Logu'' uspěje, elektrárna vybuchne. Ačkoli Neo požádal Trinity, aby zůstala na ''Nebukadnesaru'', ona vstupuje do Matrixu za cílem chránit Nea, nicméně je napadena agentem Johnsonem. Mezitím se Neo, Morpheus a Klíčník pokoušejí dosáhnout Zdroje, avšak jsou napadeni Smithem. Klíčník sice umírá, ale Neo je zaveden přímo před dveře od Zdroje, kam také vstupuje. Zde se setkává s Architektem, programem odpovědným za tvorbu Matrixu.
 
Architekt Neovi vysvětluje, že jakožto Vyvolený je součástí šestého cyklu Matrixu, který je určen k samotnému chodu Matrixu, a to kvůli zastavení havárie systému, která se přirozeně vyskytuje v důsledku konceptu lidské volby (1% lidské populace se brání napojení na Matrix, proto představují pro samotný chod Matrixu obrovskou hrozbu. Tito lidé obvykle končí v Sionu). Stejně jako předešlých pět Vyvolených, Neo si má vybrat mezi dvěma cestami - buď vstoupit do Zdroje a restartovat celý Matrix, zatímco bude celý Sion vyhuben, a vypojit z Matrixu několik lidí, kteří znovu obnoví Sion; anebo se vrátit zpět do Matrixu a tím způsobit nejen zničení Sionu, ale i pád Matrixu a smrt všech připojených lidí, tudíž úplné vyhynutí lidstva. Mezitím je však Trinity postřelena agentem.
Anonymní uživatel

Navigační menu