Trofej pro mistra světa ve fotbale: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
- Soubor:1772_Soccer_20.jpg (na Commons smazal commons:User:~riley, důvod: per c:Commons:Deletion requests/Files in Category:1966 stamps of Hungary)
m (Cat-a-lot: přesunuto do Ocenění ve fotbalu)
(- Soubor:1772_Soccer_20.jpg (na Commons smazal commons:User:~riley, důvod: per c:Commons:Deletion requests/Files in Category:1966 stamps of Hungary))
 
== Zlatá Niké ==
 
[[Soubor:1772 Soccer 20.jpg|thumb|left|Jules Rimet a Zlatá Niké]]
Před prvním mistrovstvím světa zakoupil tehdejší šéf FIFA [[Jules Rimet]] jako cenu pro vítěze sošku antické bohyně vítězství [[Níké]] držící nad hlavou osmibokou nádobu. Jejím autorem byl francouzský sochař [[Abel Lafleur]], byla zhotovena z pozlaceného [[stříbro|stříbra]] ryzosti 925/1000 (tzv. šterlinkové stříbro) a stála na podstavci z [[lapis lazuli]], na který se připevňovaly zlaté destičky s názvy vítězných týmů. Byla vysoká 35&nbsp;cm a vážila 3,8&nbsp;kg. Po smrti Julese Rimeta v roce 1946 dostala trofej název „Rimetův pohár“. Trofej byla putovní, přičemž bylo stanoveno, že země, která vyhraje turnaj potřetí, si ji bude moci ponechat trvale. To se podařilo v roce 1970 [[Brazilská fotbalová reprezentace|Brazilcům]], Zlatá Niké pak byla vystavena v sídle [[Brazilská fotbalová konfederace|Brazilské fotbalové konfederace]] v [[Rio de Janeiro]]. Odtud byla 19.&nbsp;prosince 1983 neznámými pachateli odcizena. Nepodařilo se ji nikdy najít a předpokládá se, že ji zloději roztavili.<ref>http://www.fifa.com/about-fifa/marketing/brand/trophy.html</ref>
 

Navigační menu