Teratologie: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 29 bajtů ,  před 4 lety
m
Robot: prázdná šablona autoritních dat; kosmetické úpravy
m (drobná formul)
m (Robot: prázdná šablona autoritních dat; kosmetické úpravy)
'''Teratologie''' je interdisciplinární vědní obor, který se zabývá vývojovými vadami člověka, stejně jako ostatních živých organismů. Studuje mechanizmus vzniku vad ([[teratogeneze|teratogenezi]]) a zkoumá jaká vnější agens ([[teratogen]]y) takový proces vzniku vad spouštějí. Vývojové vady představují hrubé odchylky od normální stavby těla či jednotlivých orgánů a tkání, které vznikly během prenatálního vývoje a mohou se projevit funkčními poruchami.
 
Letální vývojové vady jsou neslučitelné se životem. V případě, že vývojová vada nevedla k eliminaci plodu či zárodku, je při narození nesena novorozencem jako vrozená vývojová vada. Termín „vrozená“ vyjadřuje existenci vady v momentu narození.<ref name="mihalová" /> [[Prevalence]] vad způsobených pouze exogenními vlivy, teratogeny, činí u novorozenců přibližně 0,2–0,4 %.<ref name="mihalová">{{Citace elektronické monografie | autor = Otová, Berta; Mihalová, Romana | titul = Základy biologie a genetiky člověka | url = https://books.google.cz/books?id=JhYvBQAAQBAJ&pg=PA11&lpg=PA11&dq=v%C3%BDvojov%C3%A9+vady+skripta&source=bl&ots=7oJlsAnzP5&sig=MeqoEE1n5xziYH7-dB7rLD1J41M&hl=cs&sa=X&ved=0ahUKEwjHq8HX97HYAhURC-wKHZ0JAGwQ6AEIXDAJ#v=onepage&q=v%C3%BDvojov%C3%A9%20vad&f=false | datum vydání = 2012 | strany = 178 | datum přístupu = 2017-12-30 | vydavatel = Univerzita Karlova v Praze, Nakladatelství Karolinum | jazyk = }}</ref>
 
== Název a historie ==
Název pochází z řeckého ''teras, teratos'', což znamená zrůdu, obludu. Nápadné vývojové vady přitahovaly lidskou pozornost patrně odjakživa, už ze starověku pocházejí popisy různých případů. [[Plinius starší]] označil vadné organismy jako „hříčky přírody“ a od 16. století vznikaly sbírky exemplářů vadného vývoje. Francouzský chirurg [[Ambroise Paré]] ve spise, vydaném roku 1573, rozlišuje různé příčiny vzniku vývojových vad, například dědičnost, mechanické poškození nebo onemocnění plodu.
 
Na vědecký základ postavili teratologii francouzští zoologové [[Étienne Geoffroy Saint-Hilaire|Étienne]] a [[Isidore Geoffroy Saint-Hilaire]] a německý [[Anatomie|anatom]] [[Johann Friedrich Meckel]]. Zatímco starší teratologie zkoumala vznik vývojových vad na různě poškozených například kuřecích zárodcích, moderní teratologie využívá hlavně technik molekulární genetiky. Překrývá se tak s jinými vědami, jako je [[vývojová biologie]], [[embryologie]] a [[genetika]]. Zhruba do poloviny 20. století převládal názor, že hlavní příčinou vývojových vad je dědičnost, od té doby se pozornost soustředila hlavně na vnější vlivy a činitele, pokud na organismus působí v kritických obdobích jeho vývoje.
 
V roce 1929 Goldstein s Murphym prokázali teratogenní účinek ionizujícího záření na člověka. Roku 1941 byla objevena souvislost mezi zarděnkami v těhotenství a výskytem vývojových vad. K rozvoji teratologie přispěl tragický příběh s uklidňujícím prostředkem Conterganem. Po deseti letech podávání ve 46 zemích se roku 1961 ukázalo, že jeho účinná látka [[thalidomid]] je pro lidské embryo významný teratogen a narodilo se asi 8 tisíc dětí s chybějícími končetinami a podobně.
 
== Kategorie teratogenů ==
Teratogeny, jakožto vnější faktory indukující proces vedoucí ke vzniku vývojových vad, mají povahu biologickou, fyzikální či chemickou:
* Jedovaté látky, ať už podávané jako léky nebo obsažené v prostředí.
 
=== Externí odkazy ===
* [http://www.wikiskripta.eu/index.php/Teratologie Teratologie] na [[WikiSkripta|Wikiskriptech]]
 
{{Autoritní data}}
{{Portály|Medicína}}
 
[[Kategorie:Vývojová biologie]]
[[Kategorie:Embryologie]]
422 433

editací

Navigační menu