Hůrka (stanice metra): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m →‎top: "commons = Category:" --> commonscat = za použití AWB
m →‎top: doplnění parametrů za použití AWB
Řádek 22: Řádek 22:
| zeměpisná šířka = 50.0499756
| zeměpisná šířka = 50.0499756
| zeměpisná délka = 14.3421189
| zeměpisná délka = 14.3421189
| dopravce = [[Dopravní podnik hl. m. Prahy]]
| tarifní pásmo = P
| commonscat = Hůrka (metro station)
| commonscat = Hůrka (metro station)
}}
}}

Verze z 20. 1. 2018, 21:46

Hůrka
Nástupiště
Nástupiště
StátČesko
MěstoPraha
ČtvrťSídliště Nové Butovice
UliceV Hůrkách
Vznik1994
DopravceDopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmoP
LinkyB
Technické informace
Typ stanicehloubená mělce založená stanice s povrchovým vestibulem, boční prosklenou stěnou
Délka nástupiště300,6 m
Šířka nástupiště10 m
Hloubka pod povrchem4,85 m
ProjektantIng. Stanislav Šrytr
ArchitektIng. Zuzana Bělohlavová
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na stanici zvenku
Pohled do tunelu směrem na Nové Butovice, ze stanice do stanice je přímo vidět

Hůrka (zkratka HU[1]) je stanice na trase B pražského metra. Byla budována v letech 19871994 a otevřena 11. listopadu 1994. Nachází se na Jihozápadním Městě v katastrálním území Stodůlky, přímo na Slunečním náměstí. Její původní název měl znít buď Butovická nebo také i Slovenského národního povstání. Vzhledem k tomu, že se ale politické názvy v roce 1990 z pražského metra odstraňovaly, nepřipadal tento druhý uvedený v úvahu.

Hůrka je povrchová stanice, byla začleněna do přilehlé pěší zóny na sídlišti, která se nachází nad úrovní jejího nástupiště. Proto se tak samotná stanice nachází pod úrovní terénu, byť uměle zvýšeného.

V prostoru nástupiště podpírají strop dvě řady sloupů. Dostatek světla zajišťuje přes den jednak prosklená jižní stěna za nástupištěm, jednak i zasklené světlíky vycházející ze stropu nástupiště, v noci pak dvě řady osvětlení, umístěné na stropě u obou kolejí. Obklad stěn tvoří keramické dlaždice v tmavě šedé barvě, strop je obložen bílými obkladačkami kovovými.

Výstup má stanice jeden. Vychází ze západního konce nástupiště, v jeho ose po pevném schodišti do proskleného vestibulu železobetonové konstrukce. Ten tvoří zároveň i samotné centrum Slunečního náměstí.

Směrem ke stanici Lužiny (západně) se nachází prosklený mostní tubus, překonávající stodůlecký Centrální park. Na východ se pak nachází stanice Nové Butovice, která je již součástí úseku III. B.

Na přilehlém Slunečním náměstí se nachází radnice Prahy 13 a mimo jiné se zde každoročně v dubnu koná akce Bezpečná třináctka, na které se občanům představují složky Integrovaného záchranného systému, ale také již tradičně i Český červený kříž, který je zde zastoupen 5. místní skupinou se sídlem v Praze 1.

Odkazy

Reference

Externí odkazy


← směr Černý Most Metro v Praze směr Zličín
· · · ·
Lužiny Hůrka Nové Butovice
Černý Most Bezbariérový přístupRajská zahrada Praha-Rajská zahrada (železniční zastávka) Bezbariérový přístupHloubětín Bezbariérový přístupKolbenova Bezbariérový přístupVysočanská Praha-Vysočany (nádraží) Bezbariérový přístupČeskomoravskáPalmovka Bezbariérový přístupInvalidovnaKřižíkovaFlorenc  Bezbariérový přístupNáměstí Republiky Praha Masarykovo nádražíMůstek  Bezbariérový přístupNárodní třída Bezbariérový přístupKarlovo náměstí Bezbariérový přístupAnděl Bezbariérový přístupSmíchovské nádraží Praha-Smíchov (nádraží) Bezbariérový přístupRadlickáJinoniceNové Butovice Bezbariérový přístupHůrka Bezbariérový přístupLužiny Bezbariérový přístupLuka Bezbariérový přístupStodůlky Bezbariérový přístupZličín Bezbariérový přístup