Estery: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 13 bajtů ,  před 4 lety
m
m (<references />)
Při esterifikaci za určitou dobu nastane [[chemická rovnováha|rovnovážný dynamický stav]], kdy je reakční rychlost v&nbsp;obou směrech stejná. Aby reakce probíhala ve prospěch esterů, musí se porušit rovnovážný stav např. tak, že se vzniklý ester nebo voda odstraňuje. Má-li ester nižší bod varu, pak se prostě [[destilace|oddestiluje]]. Pro urychlení reakce se přidávají [[katalyzátor]]y, například koncentrovaná kyselina sírová, nebo se do směsi alkoholu a kyseliny zavádí [[chlorovodík]]. Přidá-li se koncentrovaná kyselina sírová ve větším množství, převezme ještě další úkol, totiž váže vznikající vodu, a tím se výrazně ovlivní průběh reakce ve prospěch esterů.
 
Má-li ester vysoký [[teplota varu|bod varu]], lze vodu odstranit jako [[Azeotrop|azeotropní směs]].
 
Při esterifikaci se nejčastěji postupuje tak, že se v&nbsp;baňce opatřené teploměrem a zpětným, popř. sestupným chladičem zahřívá příslušná směs alkoholu a organické kyseliny s koncentrovanou kyselinou sírovou.
 
Tuhé kyseliny a alkoholy se esterifikují tak, že se rozpustí v indiferentním rozpouštědle (tj. takovém, které nereaguje ani s kyselinou, ani s alkoholem) a zavádí se suchý [[chlorovodík]].
 
Místo karboxylové kyseliny lze použít její sůl, anhydrid, halogenid, amid apod.

Navigační menu