Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 1 rokem
m
→‎Dějiny: Pravopis
V&nbsp;první fázi vznikla mezi oceány [[silnice]], po které Španělé přepravovali cenný náklad na [[Mula|mulách]], později ji nahradila [[železnice]] dokončená USA roku 1855 na základě uzavřené smlouvy z roku 1846 kdy byla mezi Kolumbií a [[Spojené státy americké|USA]] uzavřena [[Malarrino-Bidlackova smlouva]], jíž si USA zajistily výsadní postavení při eventuální stavbě komunikací. V&nbsp;těchto letech byla Panama stále součástí nezávislé [[Kolumbie]]. Na počátku 70. let [[19. století|19.&nbsp;století]] se začal naplňovat dávný sen námořníků, když se začal budovat [[Panamský průplav]] přehrazením řeky [[Chagres|Río Chagres]] přehradou, přičemž vzniklo [[Gatúnské jezero]]. V roce 1878 získala francouzská společnost [[Compagnie Universelle]], vedená stavitelem suezského průplavu [[Ferdinand Lesseps|Ferdinandem Lessepsem]], koncesi na stavbu průplavu, v roce 1889 však zkrachovala. Aby se její majitelé vyhnuli právnímu postihu, založili společnost [[Compagnie Nouvelle du Canal de Panama]]<ref>http://www.czbrats.com/Builders/FRCanal/failure.htm</ref>, na kterou převedli aktiva [[Compagnie Universelle]] a 50 000 akcií podstoupili bezúplatně Kolumbijské vládě, na základě čehož získala společnost koncesi na výstavbu průplavu. Společnost v roce 1902 koupily [[Spojené státy americké|USA]], které tím zrušily své plány na vedení [[Nikaragujský průplav|průplavu přes Nikaraguu]] a započaly práce na dokončení průplavu přes Panamu. Koupě USA následovala po krachu [[Hay-Herránova smlouva|Hay-Herránovy smlouvy]] z roku 1901, která sice byla podepsána, ale nebyla Kolumbijským parlamentem ratifikována.
 
Při stavbě železnice a později průplavu zahynulo obrovské množství dělníků na následky [[malárie]] a [[žlutá zimnice|žluté zimnice]]. I přes tyto útrapy byl ale průplav dokončen a první zkušební plavba 81,6&nbsp;km dlouhým kanálem se uskutečnila roku [[1913]], slavnostní otevření pak [[15. srpen|15. srpna]] roku [[1914]]. V&nbsp;dnešní době je průplav strategickou tepnou zkracující cestu mezi oceány. Pro narůstající dopravu a nové lodě se stal průplav nedostatečný, proto se v&nbsp;nedávné době přistoupilo k&nbsp;jeho rozšiřování, přesto však jím stále nemohou proplouvat obrovské [[kontejner]]ové lodě. Průplav překonávají 2 pevné mosty ([[Puente de las Américas]] a [[Puente Centenario]]), které zajišťují kontinuitykontinuitu [[Panamericana|Panamericany]].
 
Nezávislost na Španělsku Panama získala<ref>http://rozvojovky.vse.cz/st-pana.php</ref> v roce 1821, kdy vznikl nezávislý stát Velká Kolumbie (území dnešní [[Kolumbie]], [[Ekvádor]]u, [[Venezuela|Venezuely]], Panamy), která se rozpadla v 1830 a vznikla nezávislá Venezuela a Ekvádor. Panama se stala součástí dvojstátí pod nadvládou Kolumbie s názvem Nová Granada, 1832 – 1858 Republika [[Nová Granada]], 1858 – 1863 Granadská konfederace, násilně ukončená Kolumbií v 1863, kdy z konfederace byla učiněna Kolumbijská republika. V roce 1886 byla přijata nová ústava, která centralizovala stát jako Kolumbii.
205

editací

Navigační menu