Hercule Poirot: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 823 bajtů ,  před 4 lety
m (obsah)
značka: možné subjektivní formulace
značky: editace z mobilu editace z mobilního webu
 
== O postavě ==
Jde o velmi puntičkářského a výstředního belgického [[detektiv]]a. Má malou postavu oblejších tvarů, vejčitou hlavu s uhlově černými vlasy, které dominuje mohutný, pečlivě navoskovaný knír, jenž je zároveň jeho chloubou. Je mu kolem 60 let. Rád nosí drahé obleky a mít na nohou jiné boty než své lakýrky je pro něj utrpení, stejně jako neupravenost, smítko prachu či špatně uvázaný motýlek, též si libuje v pruhovaných kalhotách. Nosí cvikr a kapesní hodinky. Stav jeho účtu musí být 444 liber, 4 šilinky a 4 pence. Nesnáší venkov. Trpí mořskou nemocí a bývá mu špatně v letadle. Je to gurmán, který velmi rád navštěvuje různé drahé restaurace, kde ochutnává jídlo, z nějž má velmi rád sladké, dává například přednost likéru (nejčastěji Crème de cassis - likér z černého rybízu a Crème de menthe - mátový likér) a sladkému vínu před pivem. Jeho nejoblíbenějšími nealkoholickými nápoji jsou horká čokoláda a bylinný čaj. Je po něm pojmenováno belgické pivo Hercule, které je produkováno firmou Brasserie Ellezelloise ve vesnici Ellezelles, která je jedním z možných míst Poirotova narození. Odmítá jíst různě velká vajíčka či nepravidelně tvarovaný chléb. Je velmi hrdý na to, že je [[Belgičané|Belgičan]] (tedy [[Valoni|Valon]]), a nesnáší, když si o něm lidé myslí, že je [[Francouzi|Francouz]] (které nemá moc v lásce), a když komolí jeho jméno, jež se vyslovuje ''[erkyl poaro]''. Je velmi sebestředný a mnoho lidí ho považuje za nafoukaného. Jeho první slova byla „Mon ami, Hastings!“ a poslední „Cher ami“ (adresováno Hastingsovi). Mluví plynně francouzsky, anglicky a německy.
 
[[Soubor:Herculestout.jpg|náhled|pivo Hercule]]
 
Je velmi hrdý na to, že je [[Belgičané|Belgičan]] (tedy [[Valoni|Valon]]), a nesnáší, když si o něm lidé myslí, že je [[Francouzi|Francouz]] (které nemá moc v lásce), a když komolí jeho jméno, jež se vyslovuje ''[erkyl poaro]''. Je velmi sebestředný a mnoho lidí ho považuje za nafoukaného. Jeho první slova byla „Mon ami, Hastings!“ a poslední „Cher ami“ (adresováno Hastingsovi). Mluví plynně francouzsky, anglicky a německy. Rád mluví lámánou angličtinou.
 
{{Citát|
Proč někdy mluvíte dokonalou angličtinou a někdy ne?
 
To vám vysvětlím. Je pravda, že ovládám perfektně angličtinu se všemi jejími jazykovými zvláštnostmi. Ale, příteli milý, mluvit lámanou angličtinou je nesmírná výhoda. To vede lidi k tomu, aby vámi pohrdali. Řeknou si - cizinec - nedovede ani pořádně anglicky. V mém zájmu není lidi děsit - místo toho v nich vyvolávám mírný posměch. A taky se chlubím! Angličané často říkají: ,Člověk, který si o sobě tolik myslí, nemůže za moc stát.' To je anglický názor. Není vůbec pravdivý. Vidíte, takhle já lidi ukolébám, a oni si přestanou dávat pozor. A taky se už u mě u toho stal zvyk.|pan Satterthwaite a Hercule Poirot v "Tragédii o třech jednáních"}}
 
Při vyšetřování je jeho metodou systém a pořádek. K dopadení zločince se nehoní po různých stopách, ale používá svých [[Šedá hmota|šedých buněk mozkových]].

Navigační menu