Arcibiskupský palác v Olomouci: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
m (→‎Zelený salón: stylistika)
 
=== Zelený salón ===
Salónek se opět jmenuje podle barvy tapet. DoPokoj, tohotodo pokojekterého vede vchod z Červeného salónku ai ze schodiště ze dvora. Tento pokoj, sloužil jako místnost pro ubytování významných hostů, poté co byl přestavěn Červený salónek z ubytovacího na konferenční pokoj. Přespával zde například poslední rakouský císař [[Karel I.]], pravděpodobně na počátku roku [[1917]]. Jedním z posledních hostů zde byl v roce [[1947]] tehdejší prezident [[Edvard Beneš]], když přijel do Olomouce na slavnostní obnovení [[Univerzita Palackého v Olomouci|Univerzity Palackého]] (ta svůj provoz zahájila však již v předešlém roce).
 
Postel z druhé poloviny 19. století budí dojem, že je krátká, avšak jedná se o optický klam. Jen samotná matrace je dlouhá 213 cm. Vedle sedací soupravy, na které odpočíval například prezident Václav Havel, je pamětní deska, připomínající podepsání tzv. [[Olomoucká punktace|Olomoucké punktace]] zv listopadu roku [[1850]]. Pod pamětní deskou se nachází jedny stolní hodiny ze sbírky arcibiskupa [[Antonín Cyril Stojan|Cyrila Stojana]].
 
==== Rokokový kabinet ====
Vedle Zeleného salónku je umístěna malá místnost, která sloužila olomouckým biskupům jako pracovna. Rokokový kabinetKabinet má [[Rokoko|rokokovou výzdobu]] a ze stejného uměleckého období pohází u rohová kamna, která jsou vytvarována do podoby [[Roh hojnosti|Rohu hojnosti]]. Vedle kamen je umístěna stará ruční kalkulačka z počátku 20. století. Na protější stěně jsounacházíme falešné dveře, vese kterých je umístěno zrcadlozrcadlem, které budí dojem, žedelší místnost je delšímístnosti. Před zrcadlem je položena kůže medvěda dovezeného jako dar biskupovi od císaře [[Alexandr I. Pavlovič|Alexandra I.]] Medvěd byl dovezen jako medvídě a chován na zámku v Hukvaldech, po jeho uhynutí byl vypreparován a umístěn jako kobereček. Na levé straně se nachází dva předchůdci psacích strojů.
 
=== Výstavní místnost ===
1 479

editací

Navigační menu