Přestupný rok: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 53 bajtů ,  před 4 lety
→‎Solární kalendář: doplnění informace
(lepší úvod)
(→‎Solární kalendář: doplnění informace)
V současné době je majoritně celosvětově používán [[Solární kalendář|solární]] [[gregoriánský kalendář]], který má přestupný každý rok dělitelný beze zbytku čtyřmi (roky dělitelné 100 jsou přestupné jenom tehdy, jsou-li dělitelné také 400).
 
== Solární kalendář ==
V solárních kalendářích trvá rok 365 dní, ale jeden [[tropický rok]] je dlouhý 365,24219 dne. Odchylka se postupně narůstá a jednou za čtyři roky přesáhne délku jednoho dne. Proto je každý čtvrtý rok (resp. každý rok, který je dělitelný bezezbytku čtyřmi) vložen do kalendáře jeden den navíc, tzv. ''přestupný den'' (viz [[juliánský kalendář]]). Tím je docíleno délky kalendářního roku 365,25 dne (364 a čtvrt dne).
 
Délka 365,25 však stále není přesná délka [[Tropický rok|tropického roku]], a proto dojde za tisíc let k odchylce o 7,81 dní, které budou proti [[Země#Oběžná dráha|oběhu]] Země kolem [[Slunce]] přebývat (nebude proto postupně čím dál více souhlasit datum [[Vánoce|Vánoc]], který má být tři dny po [[slunovrat]]u, [[jaro]] přestane začínat v březnu atd.). Proto [[gregoriánský kalendář]] upřesnil, že roky dělitelné 100 jsou přestupné jenom tehdy, jsou-li dělitelné také 400. Přestupnými roky jsou proto například roky 1600, 2000, 2400 apod., zatímco roky 1700, 1800, 1900, 2100 atd. přestupné nejsou. Tím se docílí průměrné hodnoty 365,2425 dne za rok a odchylka gregoriánského kalendáře proti době oběhu Země kolem Slunce je 31 přebývajících dní za 100 tisíc let.
 
=== Historie přestupného dne ===
Přestupný den je zvláštní den, který je přidán do kalendáře, aby kalendářní rok svou délkou co nejvíce odpovídal tropickému roku. Rok s tímto dnem se nazývá přestupný rok. Historie přestupných dnů sahá až do starověkého [[Egypt]]a, kdy byl v roce 238 př. n. l. zaveden dodatečný den každý čtvrtý rok.<ref name="rozhlas">http://www.rozhlas.cz/zpravy/veda/_zprava/1025117 Přestupný den zavedli už ve starověkém Egyptě</ref> V gregoriánském kalendáři je tento den [[29. únor]].
 
Mytický druhý [[Římské království|římský]] král [[Numa Pompilius]] zavedl v 7. století př. n. l. kalendář, ve kterém měl rok 355 dnů a každý druhý rok byl vkládán celý přestupný měsíc za svátek Terminálií (svátek ukončení roku), který připadal na 23. únor.<ref name="rozhlas" /> V roce [[45 př. n. l.]] císař [[Julius Caesar]] tento přestupný měsíc zrušil a místo něj zavedl přestupný den v již zmíněné podobě známé ze starověkého Egypta (proto označení [[juliánský kalendář]]).
Chyba juliánského kalendáře je 1 den za 128 let, a proto v roce [[papež]] [[Řehoř XIII.|Řehoře XIII.]] v roce [[1582]] kalendář dekretem reformoval vynecháním 10 dní (různé země a církve však přijaly tuto změnu po různé době). V tomto tak zvaném [[Gregoriánský kalendář|gregoriánském kalendáři]] je vkládán přestupný den každý rok, který je bezezbyku dělitelný čtyřmi, avšak s výjimkou celých století, která nejsou beze zbytku dělitelná 400 (viz výše).
 
== Lunisolární kalendář ==
U [[Lunisolární kalendář|lunisolárního kalendáře]] je délka kalendářního měsíce daná oběhem [[Měsíc]]e kolem [[Země]]. Běžný rok má 12 měsíců, přestupný rok přidává přestupný měsíc a má jich proto 13. Délka běžného lunárního roku je přibližně 354 dní, tedy je o cca 11 dní kratší než trvá oběh Země kolem Slunce. Je možné hrubé vyrovnání přestupným měsícem každý třetí rok (11 dní je přibližně třetina měsíce), přesnější jsou tři přestupné roky během každých osmi let, a k dalšímu upřesnění dojde použitím sedmi přestupných let během devatenáctiletého cyklu. K tomuto vývoji dospěl attický ([[Starověké Athény|athénský]]) kalendář již v [[5. století př. n. l.]]
 
<references />
 
== Související články ==
* [[Gregoriánský kalendář]]
* [[Juliánský kalendář]]
* [[Hvězdný rok]]
 
== Externí odkazy ==
* {{Commonscat}}
* {{Wikislovník|heslo=přestupný rok}}
7 098

editací

Navigační menu