Myšlenkový experiment: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 14 bajtů ,  před 14 lety
m
robot: typografické a kódové korekce a náhrady přesměrování podle specifikace
m (robot přidal: pl:Eksperyment myślowy)
m (robot: typografické a kódové korekce a náhrady přesměrování podle specifikace)
Myšlenkový experiment (z německého ''Gedankenexperiment''; výraz byl poprvé použit [[Hans Christian Ørsted|Hansem Christianem Ørstedem]]). Je to hypotetický scénář, který nám slouží k pochopení skutečného stavu věcí. Existují různé druhy myšlenkových experimentů. Všechny myšlenkové experimenty se nicméně vyhýbají empirickým metodám, t.j. jejich součástí není pozorování ani vlastní fyzické provedení experimentu. Podstatou je teoretická metoda "[[a priori]]".
 
Myšlenkové experimenty byly použity v oborech jako například [[Filosofie|filozofie]], [[fyzika]] nebo [[matematika]]. Ve filozofii se používají přinejmenším od [[Řecko|řecké]] [[Starověk|antiky]] a několik je známo již z doby před [[Sokrates|Sokratem]]. Ve fyzice i dalších vědách se myšlenkové experimenty, jež by stály za povšimnutí, datují do 19. a zejména 20. století. Příklady prvních myšlenkových experimenů jsou zaznamenány již [[Galileo Galilei|Galileem]].
 
== Vlivy myšlenkových experimentů na zkoušené [[teorie]] ==
 
== Myšlenkový experiment ve vědě ==
Vědci používají myšlenkové experimenty jako teoretický mezikrok před tím, než přistoupí k fyzické realizaci experimentu. ([[Ernst Mach]] byl toho názoru, že ''Gedankenexperimente'' jsou "úkony„úkony nezbytné před vykonáním opravdového experimentu"experimentu“). V těchto případech jsou výsledky myšlenkového experimentu často tak jednoznačné, že vůbec není třeba k fyzickému experimentu přikročit.
 
Vědci dále používají myšlenkové experimenty v případech, kdy je fyzická realizace experimentu nemožná. ([[Carl Gustav Hempel]] pojmenoval tento typ "teoretické experimenty v představách" - "theoretical experiments-in-imagination"). Příkladem je Einsteinův myšlenkový experiment, ve kterém se on sám žene za paprskem světla a který vedl k formulování [[speciální teorie relativity]] (STR). Toto je jedinečný příklad použití myšlenkového experimentu. Experiment totiž nebyl fyzicky nikdy proveden, ale pomohl ustanovit úspěšnou teorii, která byla posléze prokázána jinými empirickými metodami.
42 548

editací

Navigační menu