Účinnost (fyzika): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 3 bajty ,  před 2 lety
m
m (Robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy)
[[tepelné čerpadlo|Tepelná čerpadla]] mají udávanou účinnost větší než 1. Kde, jako vstup je brána pouze vložená ušlechtilá energie (elektrická energie, ...). Jako výstupní energie se počítá celková výstupní tepelná energie dodaná tepelným čerpadlem. Do tepeného čerpadla ale vstupuje i další tepelná energie získaná z jiného vnějšího zdroje [[Teplo|tepla]], kterým mohou být různé výměníky odebírající teplo venkovnímu vzduchu, vodě, technologii, půdě (výměník zakopaný horizontálně v nezámrzné hloubce) nebo i z hlubinného vrtu, kde využívá stabilní teploty horní vrstvy zemské kůry (cca do hloubky 100m).
 
Do takto pojaté energetické bilance není záměrně započten vnější zdroj tepla - důvodem může být to, že na rozdíl od elektřiny a dalších zdrojů energie není venkovní volná energie zpoplatněna a zdaněna.
 
=== Spalování ===
 
== Příklady účinností ==
Společenské využití energie může mít účinnost i méně než 50 %. (V USA je to podle odhadů jen 39%.)<ref>http://www.ekobydleni.eu/energie/spojene-staty-mrhaji-energii-ve-velkem - Spojené státy mrhají energií ve velkém</ref> Je to dáno tím, že tepelné stroje mají omezenou účinnost (nejlepší je [[Carnotův cyklus]]). I [[solární panel]] nedosahuje účinnosti 50 %.
 
== Reference ==
18

editací

Navigační menu