Mohorovičićova diskontinuita: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 024 bajtů ,  před 4 lety
m
Připsání dalšího významu zkratky MOHO, která je stejně významná, ba významnější jak první význam
(oprava odkazu)
m (Připsání dalšího významu zkratky MOHO, která je stejně významná, ba významnější jak první význam)
Svůj název nese diskontinuita po chorvatském geofyzikovi [[Andrija Mohorovičić|Mohorovičićovi]], který ji objevil v roce [[1909]] během výzkumů zemětřesení na [[Balkán|Balkánském poloostrově]].
 
MOHO může také znamenat zkratku Malajský ogar honící ovečky, což je historicky významné literární dílo vyryto na desce z antického Řecka. Příběh popisuje život tehdejších pastevců, ukazující každodenní problémy a nebezpečí jejich života. Autor tohoto srdceryvného příběhu je neznámý, avšak ve starých kronikách se nalezl možný autor, jeden z pastevců tehdejší doby Aegeus Argyros, který napsal i další příběhy z doby antického Řecka. Ve světě se dají nalézt pouze kopie a úryvky, originál se každý rok přesunuje do různých muzeí v Řecku. Tento rok se nachází v muzeu Benaki v Athénách.
{{Pahýl}}
 
== ,,A tak chlapec honil ovečky, neuvědomujíc si nebezpečí číhající za jeho zády." ==
 
Tento příběh v roce 1998 obdržel cenu Nejdojemnějšího díla antického Řecka. Za první místo byla cena 20 000€ (přibližně 513 000Kč) pro autora. Jelikož nebylo možné předat cenu autorovi, darovaly se peníze na mezinárodní projekt Zachraňme Ogary.{{Pahýl}}
 
[[Kategorie:Desková tektonika]]
1

editace

Navigační menu