Dějiny Maďarska: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 3 lety
m
(→‎Externí odkazy: minus metakategorie)
značky: editace z mobilu editace z mobilního webu
Po [[bitva u Moháče|bitvě u Moháče]] (1526) vypukla občanská válka ([[1527]] - [[1538]]) mezi Habsburky ([[Ferdinand I. Habsburský|Ferdinandem I.]]) a sedmihradským vévodou [[Jan Zápolský|Janem Zápolským]].
 
V roce [[1541]] Uhersko ztratilo početná území: území od Bělehradu po Budapešť připadlo [[Osmanská říše|Osmanské říši]], z východní části se stalo [[Sedmihradsko]] – téměř nezávislý stát, který byl vazalem Osmanské říše{{Doplňte zdroj}} - a zbylé území, tedy ([[Horní Uhry]], Burgenland, západní [[Chorvatsko]] a západní pruh dnešního Maďarska) s jádrem na území dnešního SlovenskuSlovenska pod názvem „[[královské Uhersko]]“ připadlo Habsburkům. Rozdělení Uherska na jednotlivé celky se měnilo v souvislosti s tím, jak se vyvíjely jednotlivé střety mezi Osmany a Habsburky, eventuálně Sedmihradskem. Teprve až ke konci [[17. století]] se začala osmanská část Uher zmenšovat.
 
K opětovnému sjednocení Uherska došlo roku [[1691]] (připojením Sedmihradska), resp. [[1699]] [[Karlovický mír|Karlovickým mírem]], resp. roku [[1718]] dobytím posledních území v jihovýchodním Maďarsku od Turků. Uherské království bylo spojeno personální unií s českým královstvím a dědičnými habsburskými zeměmi.
688

editací

Navigační menu