Kurz (pedagogika): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 17 bajtů ,  před 4 lety
m
Robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy
(oprava struktury nadpisů, přidání obalové sekce odkazy)
m (Robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy)
 
'''Kurz''' (z [[latina|lat.]] ''cursus'', běh) je ucelený soubor [[přednáška|přednášek]], seminářů, cvičení atd., spojený společným tématem a obvykle také osobou (týmem) vyučujících. Účastníci se do kurzu přihlašují (zapisují) a na závěr se často podrobují zkoušce a mohou získat nějaké osvědčení. Kurzy mohou být '''prezenční''', kde se předpokládá pravidelná účast posluchačů, anebo '''dálkové''' či '''[[e-learning]]ové''', kde účastníci dostávají různé studijní materiály a úkoly, studují doma ve volném čase, konzultují písemně a nakonec případně skládají zkoušku.
 
== Samostatné kurzy ==
Kurzy lze poskytovat jako samostatnou službu, například v rámci [[celoživotní vzdělávání|celoživotního vzdělávání]], za niž se obvykle platí. Účelem může být získání určité kvalifikace či [[rekvalifikace]], nějaké praktické dovednosti (svářečský kurz, jazykové kurzy) nebo obecně další vzdělání v určitém oboru a oblasti. Pokud se má osvědčení (certifikát, vysvědčení) o absolvování kurzu uznávat jako kvalifikace, jsou poskytovatelé kurzů často povinni získat oprávnění čili [[akreditace|akreditaci]] státního, odborného nebo jimi pověřeného akreditačního orgánu.
 
== Vysokoškolské kurzy ==
V USA a v řadě dalších zemí se i vysokoškolské vzdělávání organizuje formou kurzů, do nichž se posluchači zapisují a pokud splní požadavky, získávají určitý počet [[Kredit (školství)|kreditů]]. Výhoda oproti pevně určeným studijním předmětům je v tom, že posluchači mají širší možnosti volby. Pro zápis do kurzu se často vyžadují určité předpoklady a znalosti, například úspěšné absolvování jiného kurzu. Vysokoškolský kurz může trvat jeden, dva, případně i více [[semestr]]ů ([[trimestr]]ů a pod.), ale může být také jako "blokový" soustředěn do několika dnů a končí se obvykle písemnou prací, zkouškou nebo zápočtem.
 
== Odkazy ==
* [[E-learning]]
* [[Přednáška]]
{{Autoritní data}}
 
[[Kategorie:Studium]]
1 430 051

editací

Navigační menu