Vláda Spojeného království: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
Robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy
(další doplnění odkazu)
m (Robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy)
'''Vláda Spojeného království''' ('''Her/His Majesty's Government''') je formální institucí tvořenou nejstaršími ministry vybranými jejím [[Seznam premiérů Spojeného království|předsedou]]. Většina členů vlády je zároveň i politickými vedoucími jednotlivých vládních ministerstev. Členové vlády musí být členy [[Dolní sněmovna Spojeného království|Dolní sněmovny]] nebo [[Sněmovna lordů|Sněmovny lordů]]. Vláda je klíčovým orgánem výkonné moci [[Spojené království|Spojeného království]].
 
Vláda jako orgán se vyvinula z orgánu státní rady, úzké skupiny poradců panovníka. Od doby [[Jiří I.|Jiřího I.]] se vláda stala hlavní silou výkonné moci. Jiří I. i jeho následník [[Jiří II.]] nepocházeli z anglického prostředí, neorientovali se příliš v britském politickém systému a tak byli závislí na skupině poradců.
 
Moderní organizace struktury vlády, s úřadem vlády, sekretariátem a strukturou vládních výborů, byla vytvořena premiérem [[David Lloyd George|Davida Lloyda George]] v letech [[1916]] až [[1922]]. Tato organizační struktura nabyla důležitosti v době [[První světová válka|první světové války]], která přinesla nutnost rychlé koordinace činností ministerstev.
 
Právo pověřit jakéhokoli poslance sestavením vlády má panovník. Podle zvyklostí jím bývá předseda strany, která má nejsilnější zastoupení v dolní komoře parlamentu. Počet ministrů, jejichž plat je financován státním rozpočtem je 22, i když počet členů vlády bývá v rozmezí 21 až 24. Je zvykem, aby všichni členové vlády byli poslanci dolní komory parlamentu, s výjimkou Vůdce Sněmovny lordů, což je člen této sněmovny zodpovědný za předkládání a obhajobu vládních návrhů zákonů v horní komoře.
 
Ve vztahu k parlamentu se uplatňují dvě zvyklosti – kolektivní odpovědnost a odpovědnost jednotlivého ministra. Tyto skutečnosti odpovídají tomu, že každý ministr je také členem parlamentu a tak je mu, jako svrchované organizaci, zodpovědný. Kolektivní zodpovědnost vychází z toho, že rozhodnutí vlády jsou přijímána kolektivně. Pokud tedy vláda neuspěje v hlasování o důvěře předpokládá se, že všichni ministři budou rezignovat na svou vládní pozici. A totéž se předpokládá, pokud jednotlivý ministr nesouhlasí s kolektivním rozhodnutím vlády (například rezignace Robina Cooka roku [[2003]], který nesouhlasil s účasti [[Spojené království|Velké Británie]] ve válce v [[Irák]]u).
* [http://www.cabinet-office.gov.uk/ Stránky úřadu vlády]
* [http://www.pm.gov.uk/output/Page1371.asp Oficiální seznam členů vlády]
{{Autoritní data}}
 
[[Kategorie:Politický systém Spojeného království]]
1 118 086

editací

Navigační menu