Pozemní komunikace: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 17 bajtů ,  před 5 lety
m
Robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy
m (Hlavní kategorie: jako první, řadicí klíč)
m (Robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy)
* [[účelová komunikace|účelové komunikace]], která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků; dělí se na veřejně přístupné, které mají v některých ohledech obdobný režim jako [[místní komunikace]] nebo [[silnice]], a veřejně nepřístupné; vyústění účelové komunikace na jiný druh komunikace se nepovažuje za křižovatku
 
Uvedené vymezení v zásadě nemá objektivní charakter, nýbrž slouží jako vodítko pro rozhodnutí [[silniční správní úřad|silničního správního úřadu]] o zařazení konkrétní pozemní komunikace do některé z kategorií a také o tom, co vůbec pozemní komunikací je. Silnice, místní komunikace a účelová komunikace nejsou v terénu ani v běžně dostupných mapách od sebe zpravidla žádným dopravním značením rozlišeny, což v praxi působí problémy při určování práv a povinností, které z kategorie pozemní komunikace vyplývají.
 
Kolejové dráhy, ač jsou vedeny po zemi, do pojmu pozemních komunikací nespadají.
 
== Stezky a pěšiny ==
[[Zákon o ochraně přírody a krajiny]] zavádí ještě pojem stezky a [[pěšina|pěšiny]]. Ty jsou, leží-li mimo zastavěné území obce, evidovány samostatně podle tohoto zákona v zájmu zachování [[veřejná přístupnost krajiny|veřejné přístupnosti krajiny]]. Tato evidence není propojená s evidencí pozemních komunikací. Stezka nebo pěšina je zpravidla [[účelová komunikace|účelovou komunikací]] nebo místní komunikací IV. třídy, mimo zastavěné území podléhá evidenci podle Zákona o ochraně přírody a krajiny. Z žádného označení v terénu ani z běžných map zpravidla status stezky nebo pěšiny poznat nelze.
 
{{Pahýl}}
== Související články ==
* [[Pozemní komunikace v Česku]]
{{Autoritní data}}
 
[[Kategorie:Pozemní komunikace| ]]
1 640 414

editací

Navigační menu