Vysoká pec: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 26 bajtů ,  před 3 lety
m
Robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy
m (Robot: odstranění starých interwiki odkazů; kosmetické úpravy)
m (Robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy)
 
== Popis zařízení ==
[[Soubor:Schema kopie.jpg|thumbnáhled|rightvpravo|Vysoká pec]]
Vysoká pec je typově [[pec]] [[Šachta|šachtová]] vysoká 25–40 m. Profil pece je přizpůsoben technologii provozu a měnícímu se objemu vsázky. Skládá se z kuželovité, k základně se rozšiřující vlastní šachty, která v místě největšího objemu vsázky se mění v rozporu (který slouží k zadržení celé náplně v peci) v komolý [[kužel]] opačný (tzv. sedlo), který se zužuje k základně (viz obr). Vnější povrch šachty je tvořen silným [[ocel]]ovým pancířem, jenž je z vnitřní strany chlazen vodou pomocí litinových a měděných chladnic a chráněn [[Žáruvzdorný materiál|žáruvzdornou]] vyzdívkou.
 
* Zavážka vysoké pece, t.j. doprava železné rudy, [[koks]]u a struskotvorných přísad se provádí buďto šikmým výtahem (skipem) nebo pomocí velkých zavážecích nádob (košů) a tzv. kolmých výtahů.
 
[[Soubor:Schrägaufzug.jpg|thumbnáhled|rightvpravo|Šikmý zavážecí výtah]]
 
* ''Ohřívače větru (Cowper)'' jsou poměrně vysoké ocelové válcovité stavby uvnitř vyzděné ohnivzdornou kanálkovou vyzdívkou a vybavené po celé výšce sahající spalnou komorou. Na horním konci jsou uzavřeny kopulí. Teplota pod kopulí dosahuje až 1 600&nbsp;°C. Ke každé vysoké peci patří 3 až 5 ohřívačů větru. Pracují střídavě, přerušovaně t.j. jeden předává teplo větru, další je předehříván atd. Vytápěny jsou vysokopecním plynem zpravidla s přídavkem [[zemní plyn|zemního plynu]] nebo topného oleje. V případě vytápění pouze vysokopecním plynem se v současné době zvyšuje účinnost vytápění předehřevem spalovacího plynu a vzduchu prostřednictvím výměníků tepla, jež využívají teplotu spalin (cca 300&nbsp;°C) odcházejících z vytápěných ohřívačů větrů. Vysokopecní (kychtový) plyn obsahuje přibližně 20 % jedovatého [[oxid uhelnatý|oxidu uhelnatého]] (CO) a je poměrně málo výhřevný (cca 15000-18500 kJ/m<sup>3</sup>). Mezi vysokou pecí a ohřívači vzduchu je vysokopecní plyn čištěn a zbavován prachu. Hlavní podíl prachu je zachycován v lapači prachu (prašníku) a v cyklonech, kde dochází k hrubému čištění. K polojemnému čištění obvykle dochází ve skrubru, což je velká válcová nádoba, do níž je spodem přiváděn plyn proti jemně rozprášené vodě padající shora. Voda strhává částice prachu do spodní části skrubru, odkud se odvádí v podobě kalu. Poté následuje jemné čištění v pračkách (Venturiho pračky) nebo filtrech.
* http://en.wikipedia.org/wiki/Direct_reduced_iron - další metoda výroby surového železa a oceli
* [http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=1471761 O kadovských dřevěnouhelných vysokých pecích a výrobě železa na Vysočině celkově] – článek na zanikleobce.cz
{{Autoritní data}}
 
[[Kategorie:Metalurgie]]
1 282 526

editací

Navigační menu