Přepuštěné máslo: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 362 bajtů ,  před 5 lety
m
Reverted 2 edits by 2A00:1028:96C7:9252:99C0:FD3C:B70B:A67E (talk) to last revision by BruBrk. (TW)
(www.masloghi.cz)
m (Reverted 2 edits by 2A00:1028:96C7:9252:99C0:FD3C:B70B:A67E (talk) to last revision by BruBrk. (TW))
'''Přepuštěné máslo''' či výstižněji '''přečištěné [[máslo]]''', je tradiční úprava másla, která byla jako samozřejmost používána i u [[Rettigová|M. D. Rettigové]] (jako ''přepouštěné máslo''), ale jistě i mnohem dříve. Jde o bezvodý tuk získaný z másla.
 
Přepuštěné máslo se připravuje pomalým přepouštěním (rozehříváním v nádobě ve vroucí vodní lázni) másla v hrnci, kdy se z něj odstraňuje voda a ostatní příměsi ( pěna ) až zbude čirý tuk žluté barvy, který má vyšší bod přepalování (200–250 °C) než původní máslo (150–180 °C) a mnohem delší trvanlivost i mimo lednici, kde je pak prakticky věčný. Správně připravené uchovávané v uzavřených nádobách na chladném a suchém místě vydrží měsíce ( postačí pokojová teplota ), ghí může být mimo lednici do teploty 25 °C.
 
Přepuštěné máslo se používá na [[smažení]], nebo [[pečení]] nebo vaření, kde se cení nejen jeho výše uvedené vlastnosti, ale i jeho slabě nasládlá jemně oříšková chuť a vůně.
 
== Zvláštní formy ==
V [[Indie|Indii]] je známo jako '''ghí'''{{zdroj?}}, nově je popularizováno{{zdroj?}} jako indické ghí, které se vyrábí z kravského másla.<ref>http://loskutak.nova.cz/clanek/recepty/jak-se-spravne-dela-ryba-a-prepustene-maslo.html</ref><ref>http://dadala.hyperlinx.cz/mas/masr0009.html</ref><ref>http://www.labuznik.cz/recept/ghi-prepustene-maslo/</ref><ref>http://www.harekrsna.cz/cvs/2008/gh%C3%AD</ref>. Často dochází k jeho pančování rostlinnými tuky a živočišnými příměsemi.<ref>http://indiatoday.intoday.in/story/Pure+ghee+Think+again/1/48025.html</ref>
 
Tepelným procesem, kdy se z másla vytváří ghí, se stává bezvodým, čistí se, zbavuje se bílkovin, čímž se umožní jeho vysoká trvanlivost, nežlukne, nekazí se. Všechny původní nenasycené mastné kyseliny jako u čerstvého másla jsou však zachovány.{{Fakt/dne|20170225201940|}} Získáváme tak čistý tuk, kterému naše tělo rozumí{{Fakt/dne|20170225201940|}} a zužitkuje jej beze zbytku. Aby ghí mělo vlastnosti a účinky níže uvedené, je třeba, aby máslo, z kterého se ghí tepelným procesem vytváří, bylo stálé kvality a vždy jen čerstvé a nejlépe z farem s ekologickým, šetrným hospodářstvím. Jeho příprava by měla probíhat v místnosti se stálou pokojovou teplotou. Proces přepouštění a čistění, trvá tak dlouho, dokud je ghí skutečně bezvodé, což dle hustoty a množství másla může trvat i 6–10 hodin i déle. Samozřejmě i v Indii si připravují ghí z másla podstatně kratší dobu, pro okamžitou konzumaci ale pak to ghí nemá ty uváděné zdravotní účinky o kterých se ájurvéda zmiňuje v lékařských spisech, pocházejících již ze 4. století našeho letopočtu. Pro léčebné účely, čím déle se přepouští, tím je bělejší a dle dávných ájurvédských spisů{{{Fakt/dne|20170225201940|}}, získává více vnitřního ohně AGNI, které naše tělo potřebuje ve všech metabolických procesech, nejen v trávicích. Čím déle se neotevřené ghí skladuje př.10 let i více, tím jsou jeho uváděné zdravotní účinky silnější.<ref>http://www.ajurveda.top/wp-content/uploads/gh-revidovan-aktuln-popis.pdf</ref>Přepuštěné máslo dělali už naše babičky, v době kdy neměli lednice.
 
V Čechách je první výrobce přepuštěného másla firma Dobré Ghí, která dělá přepuštěné máslo poctivě a dá si záležet na másle s kterého ghí vyrábí.
 
== Reference ==

Navigační menu