Třebsín: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 72 bajtů ,  před 2 lety
sekce, odkazy
m (→‎top: "commons" --> "commonscat" (standardní parametr pro odkazování na kategorie Commons) za použití AWB)
(sekce, odkazy)
Zvonička v Třebsíně pochází z druhé poloviny [[18. století]]. Je šestiúhelníkového půdorysu, stěny jsou zděné, střecha je stanová, uprostřed půdorysu je umístěna cibulová věžička s lucernou. Střecha kaple i báň věžičky jsou kryty šindelem. Lucerna není bedněna, [[nosná konstrukce]] se pohledově uplatňuje. Krytina i všechny dřevěné prvky střechy jsou mořeny do tmavě hnědého odstínu, oplachování nebylo prováděno.
 
V roce [[1927]] a [[1928]] jsou zakládány první trampské[[tramp]]ské osady (Club Údolí Ticha, Údolí Sporů a Slavia) v údolí k řece Sázavě přezdívané Zlatá řeka. Později vznikají osady Úsvit ([[1956]]) a Zahrádky ([[1976]]).
 
Slibně se rozvíjející historie Třebsína byla násilně přerušena [[Druhá světová válka|druhé světové války]], kdy došlo k [[Vysídlení Benešovska, Neveklovska a Sedlčanska|nucenému vystěhování]] obyvatelstva a v celé oblasti Neveklovska, později i Sedlčanska, bylo zřízeno [[Výcvikový prostor Waffen-SS na Benešovsku|cvičiště SS]]. V roce [[1943]] byla v lese mezi Hradištkem a Závistí zřízena jedna z poboček [[Koncentrační tábor Flossenbürg|koncentračního tábora Flossenbürg]] v Bavorsku. Po květnu [[1945]] se sem někteří obyvatelé znovu nevrátili.
 
== Z Ottovy encyklopedie:<ref>Ottova encyklopedie obecných vědomostí® obsahuje [[Ottův slovník naučný ([[1888]]-[[1909]] (1888–1909) a [[Ottův slovník naučný nové doby]] (1930–1943)</ref> „Třebsín, nebo také Třebšín, ves v Čechách, hejtmanství [[1930Benešov]]-, okr. [[1943Neveklov]], fara u sv. Kiliána, pošta. [[Netvořice|Netvoříce]]; 39 domů, 265 obyvatel (1900)</ref> ==a samota Závist. Ves uváděla se od starodávna mezi zbožím [[Ostrov (klášter)|kláštera sv. Jana Křtitele na Ostrově]].“
Třebsín, nebo také Třebšín, ves v Čechách, hejtmanství [[Benešov]], okr. [[Neveklov]], fara u sv. Kiliána, pošta. [[Netvořice|Netvoříce]]; 39 domů, 265 obyvatel ([[1900]]) a samota Závist. Ves uváděla se od starodávna mezi zbožím [[Ostrov (klášter)|kláštera sv. Jana Křtitele na Ostrově]].
 
== Současnost ==
V současnosti má Třebsín (včetně Závisti) 87 domů s č.p. a v katastru je také evidováno 431 chat, srubů atd. s evidenčním číslem. Je zde trvale hlášeno 109 obyvatel (2007).
 
Ve vsi je činný Sbor[[sbor dobrovolných hasičů]], který má zbrojnici v objektu, kde je také Místnímístní lidová knihovna. Jednou ročně je zde pořádán festival zaměřený na [[country]], [[folk]] a bluegrassovou[[bluegrass]]ovou muziku ''Třebsínská zvonička''.
 
Z hlediska služeb, najdetese nachází v obci dvě restaurace, ale nejbližší prodejna základních potravin je v [[Krňany|Krňanech]] či v [[Hradištko (okres Praha-západ)|Hradištku pod Medníkem]]. Také můžetelze navštívit ''Usedlost Medník'', kde sije můžetemůžné si prohlédnout ekologické hospodářství a ochutnat jeho produkty.
 
== Doprava ==
Obcí prochází silnice II. tř. č. 106 ze [[Štěchovice|Štěchovic]] do [[Kamenný Přívoz|Kamenného Přívozu]]. Obec je zařazena do obsluhy Pražské integrované dopravy a obcí projíždí linka č. 438: Štěchovice - Rabyně, Měřín. Další linkou je linka č. 200053 Benešov - Vysoký Újezd - Hradištko - Štěchovice.
Obec je zařazena do obsluhy Pražské integrované dopravy a obcí projíždí linka č. 438: Štěchovice - Rabyně, Měřín. Další linkou je linka č. 200053 Benešov-Vysoký Újezd-Hradištko-Štěchovice
 
== Pamětihodnosti ==
* Kaplička
 
== Související článkyOdkazy ==
=== Reference ===
<references />
 
=== Související články ===
* [[Smetanova vyhlídka u Třebsína]]
 
=== Externí odkazy ===
* [http://www.trebsin.cz Třebsín Neoficiální stránky]
* {{Commonscat|Třebsín}}
<references />
 
{{Pahýl}}

Navigační menu