František Pluskal Moravičanský: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
→‎Biografie: tvrzení bez odkazu na zdroj
(adata+portály, úv dle v+s, typo /eo samozřejmě do eo)
(→‎Biografie: tvrzení bez odkazu na zdroj)
Po maturitě na Akademickém gymnáziu odešel do [[Vídeň|Vídně]], kde vystudovat medicínu a v roce [[1836]] dosáhl hodnosti magistra hojičství a umění porodnického, v roce [[1837]] ještě očního.
 
Byl badatelem poměrně širokého záběru a na svou dobu poměrně kvalitním historikem a zároveň pozoruhodný a obdivuhodný autor mnoha historicko-vlastivědných prací, zejména v oblasti řešení velehradské otázky. Též některé poznatky o [[Keltové|Keltech]] jsou v podání Františka Saleše Pluskala Moravičanského neobyčejně přesné. {{zdroj?}}
 
V letech [[1839]] – [[1857]] působil v [[Lomnice (okres Brno-venkov)|Lomnici]] u [[Tišnov]]a, kde se i oženil. Zaměřil se na botanický výzkum kraje. V roce [[1856]] zpracoval Dějiny botaniky na Moravě. Některé práce psal německy, některé česky, některé souběžně v obou jazycích. Zejména práce psané česky vynikaly vytříbeným jazykem.
V roce [[1887]] vydal v [[Uherské Hradiště|Uherském Hradišti]] Životopisné pomněnky, kde je uvedena bibliografie jeho děl.
Jeho posledním působištěm byl [[Brumov]] u [[Valašské Klobouky|Valašských Klobouků]], kde i zemřel (v roce 1900, podle jiných pramenů [[1901]]).
 
== Bibliografie ==
* Neue Methode die Pflanzen auf eine höchst einfache Art gut und schnell für das Herbar zu trocknen (1849). [http://kramerius.mzk.cz/search/handle/uuid:4c717969-a969-11e0-a5e1-0050569d679d Dostupné online]
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu