Tamilština: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m Robot: oprava formátování infoboxu nebo jiné blokové šablony
m →‎Historie: oprava pravopisu
Řádek 27: Řádek 27:
[[Soubor:Christian prayers in tamil on palm leaves.jpg|thumb|250px|Sada rukopisů křesťanských modliteb v tamilštině z 15. či 16. století, zapsaných na palmových listech.]]
[[Soubor:Christian prayers in tamil on palm leaves.jpg|thumb|250px|Sada rukopisů křesťanských modliteb v tamilštině z 15. či 16. století, zapsaných na palmových listech.]]


Přesný původ tamilštiny, jako i ostatních [[Drávidské jazyky|drávidských jazyků]], neznáme, ale na rozdíl od [[Indoevropské jazyky|indoevropských jazyků]] severní Indie (např. hindština, bengálština, pandžábština) nejsou drávidské jazyky příbuzné [[sanskrt]]u ani jazykům Evropy. Někteří autoři předpokládají, že nositelé [[Harappská kultura|Harappské kultury]], jejichž písmo se dosud nepodarilo rozluštit, mluvili některým z drávidských nebo blízce příbuzných jazyků. Nejstarší literární díla v tamilštině, pocházející přibližně z 2. století př. n. l. v jižní Indii a na Srí Lance dochovala buď v podobě opsaných rukopisů na [[Palmy|palmových]] listech nebo ústní tradicí. Jejich přesná datace je obtížná a lze ji určiti spíše z vnějších záznamů a vlastních lingvistických důkazů.
Přesný původ tamilštiny, jako i ostatních [[Drávidské jazyky|drávidských jazyků]], neznáme, ale na rozdíl od [[Indoevropské jazyky|indoevropských jazyků]] severní Indie (např. hindština, bengálština, pandžábština) nejsou drávidské jazyky příbuzné [[sanskrt]]u ani jazykům Evropy. Někteří autoři předpokládají, že nositelé [[Harappská kultura|Harappské kultury]], jejichž písmo se dosud nepodařilo rozluštit, mluvili některým z drávidských nebo blízce příbuzných jazyků. Nejstarší literární díla v tamilštině, pocházející přibližně z 2. století př. n. l. v jižní Indii a na Srí Lance dochovala buď v podobě opsaných rukopisů na [[Palmy|palmových]] listech, nebo ústní tradicí. Jejich přesná datace je obtížná a lze ji určit spíše z vnějších záznamů a vlastních lingvistických důkazů.


== Rozšíření ==
== Rozšíření ==

Verze z 27. 8. 2017, 20:49

Tamilština (தமிழ்)
Mapa rozšíření jazyka
Mapa rozšíření jazyka
RozšířeníIndie, Šrí Lanka, Malajsie, Singapur, Réunion, Mauricius
Počet mluvčích74 miliónů (1996)
Klasifikace
PísmoTamilské písmo
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazykTamilnádu, Puduččéri, Šrí Lanka, Singapur, Malajsie, Mauricius
Kódy
ISO 639-1ta
ISO 639-2není
ISO 639-3tam
Ethnologuetam
Wikipedie
ta.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tamilština (தமிழ் || Thamizh) je jediný dosud živý klasický jazyk světa (na rozdíl od sanskrtu, latiny atd.). Řadí se mezi drávidské jazyky. Tamilština má mezi všemi drávidskými jazyky nejstarší dochovanou literaturu a jedná se dost možná o jeden z nejstarších jazyků na světě. Používají ji především Tamilové v Indii, na Srí Lance, v Malajsii a Singapuru a menší společenství v řadě dalších států. V roce 1996 byla s více než 74 miliony mluvčích 8. nejrozšířenějším jazykem na světě. Je jedním z úředních jazyků v Indii, Singapuru, Malajsii a na Srí Lance.

Tamilská literární tradice trvá nepřetržitě již více než 2000 let. Existuje v ní značný rozdíl mezi mluveným a knižním jazykem, ale díky vysoké prestiži literárních památek se v mluveném jazyce dodnes uchovala řada prastarých výrazů a forem.

Historie

Sada rukopisů křesťanských modliteb v tamilštině z 15. či 16. století, zapsaných na palmových listech.

Přesný původ tamilštiny, jako i ostatních drávidských jazyků, neznáme, ale na rozdíl od indoevropských jazyků severní Indie (např. hindština, bengálština, pandžábština) nejsou drávidské jazyky příbuzné sanskrtu ani jazykům Evropy. Někteří autoři předpokládají, že nositelé Harappské kultury, jejichž písmo se dosud nepodařilo rozluštit, mluvili některým z drávidských nebo blízce příbuzných jazyků. Nejstarší literární díla v tamilštině, pocházející přibližně z 2. století př. n. l. v jižní Indii a na Srí Lance dochovala buď v podobě opsaných rukopisů na palmových listech, nebo ústní tradicí. Jejich přesná datace je obtížná a lze ji určit spíše z vnějších záznamů a vlastních lingvistických důkazů.

Rozšíření

Tamilština je mateřským jazykem většiny obyvatel jihoindického státu Tamil Nádu a severní, východní a severovýchodní Srí Lanky. Jazyk používají též menšiny v jiných částech Indie a Srí Lanky, především v indických státech Karnátaka, Kérala a Maháráštra.

V současné době existují početné skupiny tamilsky hovořících potomků obyvatel těchto států v Singapuru, Malajsii, Jihoafrické republice a na Mauriciu. Mnozí z obyvatel Guyany, Fidži, Surinamu a Trinidadu a Tobaga jsou tamilského původu, ale jazyk ovládá jen málo z nich.

Skupiny novodobých emigrantů i ekonomických přistěhovalců, např. techniků, informatiků, lékařů a akademiků, ze Srí Lanky a Indie existují v Kanadě (zejména v Torontu), Austrálii, USA a většině západoevropských zemí.

Právní postavení

Tamilština je úředním jazykem indického státu Tamil Nádu a unijních území Andaman a Nikobar a zároveň jedním z 23 ústavou uznaných úředních jazyků Indie. Tamilština je rovněž úředním jazykem Srí Lanky a Singapuru a ústava ji uznává v Jihoafrické republice, Malajsii a na Mauriciu.

Písmo

Tamilština je fonetický jazyk a podléhá přesným pravidlům elize (vypouštění hlásek) a eufonie (zvukomalebnosti). V současnosti používané písmo se nejspíše vyvinulo z bráhmanského písma v období krále Ašóky. Pozdější variantou písma, zvanou grantha, se psaly tamilské i sanskrtské texty. Další úpravy písmo prodělalo po vynálezu knihtisku, zejména pak ve 20. století; jejich smyslem bylo především zjednodušení písmen pro tisk.

Hláskosloví

Tamilská abeceda sestává z 12 samohlásek a 18 souhlásek. Jejich kombinací vzniká 216 složených písmen. Připočteme-li i zvláštní znak “aaytha ezutthu”, vznikne celkem 247 písmen.

Mluvnice

Většinu tamilské gramatiky podrobně pojednala již nejstarší tamilská mluvnice, zvaná Tolkáppiyam. Současné tamilské písmo většinou vychází z gramatiky 13. století.

Stejně jako ostatní drávidské jazyky je tamilština jazyk aglutinační. Tamilská slova se tudíž skládají z lexikálního kořene, k němuž se připojují jednotlivé významové přípony a v menší míře i předpony. Přípony jsou odvozovací (mění slovní druh nebo význam slova) nebo ohýbací (označují mluvnické kategorie osoby, čísla, způsobu, času atd.). Délce či rozsahu aglutinace (rozšiřování slova) se nekladou žádné meze, takže mohou vznikat i velmi dlouhá slova, jimž v češtině může odpovídat celá řada slov nebo i celá věta.

Příklad:

aasiriyar vakuppukkuL nuzhainthaar.
avar uLLE nuzhainthavudan maaNavarkaL ezhunthanar.
vaLavan mattum than arukil ninRu kondiruntha maaNavi kanimozhiyudan pEsik kondirunthaan.
naan avanai echarithEn.

Což česky znamená:

Do třídy vstoupil učitel.
Jakmile vstoupil, studenti se postavili.
Pouze Valavan se bavil s Kanimozhim, který stál vedle něho.
Řekl jsem mu, ať dává pozor.

Externí odkazy