Boston: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 39 bajtů ,  před 3 lety
m
oprava číselných údajů za účelem umožnění automatického výpočtu hustoty; kosmetické úpravy
značky: editace z Vizuálního editoru editace z mobilu editace z mobilního webu
m (oprava číselných údajů za účelem umožnění automatického výpočtu hustoty; kosmetické úpravy)
| mapa = Boston-map.png
| rozloha = 232
| počet obyvatel = 618 000618000
| rok = 2011
| hustota zalidnění = 4 815
| starosta = Marty Walsh
| web = http://www.cityofboston.gov
 
== Poloha a podnebí ==
Boston leží v ploché krajině při členitém ústí řeky [[Charles (řeka)|Charles]], která tvoří jeho severní hranici a odděluje Boston od Cambridge. Východní hranicí je Atlantický oceán, v němž je při ústí řeky řada ostrovů. Téměř polovinu rozlohy města tvoří vodní plochy (106 km<sup>2</sup>). Na jednom z ostrovů je letiště ''Logan airport''. Původní pahorky byly z velké části odbagrovány na zaplnění močálů a mělčin, na nichž vyrostla podstatná část dnešního města. Jen ''Beacon Hill'', kde stojí i budova parlamentu (''State house''), zůstal jako částečná historická rezervace.
 
Ač leží poměrně jižně (asi jako Řím) a na břehu Atlantiku, má Boston dosti drsné podnebí s množstvím sněhu v zimě a s horkými letními měsíci. Mořské pobřeží je většinou zastavěno přístavními a jinými budovami, pěkné pláže jsou na severu ve Wonderland a jižně směrem ke Cape Cod.
 
== Doprava ==
[[Soubor:Bost lanovy most CIMG0522.JPG|thumb|Most J. P. Zakima (2003)]]
Boston má velké mezinárodní letiště ''Logan Airport'' (27 mil. cestujících ročně) se čtyřmi terminály, ležící na ostrově a s dobrým spojením městskou dopravou.
 
Páteří městské dopravy je metro a podpovrchová tramvaj, která mimo centrum jede po povrchu. Červená, modrá, oranžová a zelená linka se setkávají v centru, zelená směrem na západ a červená směrem na jih se dělí do několika větví. Spolu s desítkami autobusových linek tvoří systém MBTA s jednotnými jízdenkami a možností přestupu, týdenní jízdenka s neomezeným počtem jízd stojí 15 USD. V oblasti přístavu funguje několik lodních linek MBTA.
 
== Vzdělávání ==
Boston je tradičním střediskem vysokých škol, vědy a výzkumu a na téměř 100 vysokých školách zde studuje přes 250 tisíc studentů. V Bostonu samém jsou to především ''[[Bostonská univerzita|Boston University]], Northeastern University, University of Massachusetts, [[Boston College]]'' a řada hudebních a uměleckých škol. Do města zasahuji prestižní univerzity ze sousedního Cambridge ([[Harvardova univerzita|Harvard University]] a [[Massachusettský technologický institut]]) a v okolí Bostonu je ještě řada dalších (''Tufts University, Brandeis University'' aj.).
 
== Kultura ==
[[Soubor:Bost StHouse z Commons CIMG0555.JPG|thumb|Parlament]]
Boston má řadu slavných divadel, působí zde ''Boston Symphony Orchestra'' a mnoho dalších těles. Turistickým lákadlem jsou galerie a muzea, zejména největší z nich, ''[[Museum of Fine Arts]]''. Následující návštěvní hodiny a vstupné platí na začátku roku 2009.
 
 
== Sport ==
Boston je především [[baseball]]ové město. Tým [[Boston Red Sox]] patří každý rok k favoritům soutěže. Svá domácí utkání hrají ve Fenway Parku, který je vedle Kenmore Square. Stadion Fenway Park byl postaven v roce [[1912]] a patří vůbec k nejstarším sportovním stadionům ve Spojených státech.
 
Dalším sportem tohoto města je [[lední hokej]]. Místní klub [[Boston Bruins]] patří mezi nejlepší a nejstarší týmy v [[National Hockey League|NHL]]. Šestkrát vyhráli [[Stanley Cup]], naposledy v roce 2011. Domácí utkání hrají na stadionu TD Banknorth Garden, který byl postaven v roce 1993. Bruins patří mezi [[Original Six]].
 
Hraje se zde také [[basketbal]]. [[Boston Celtics]] hrají [[NBA]] od roku 1946 a soutěž vyhrály celkem 19 krát, naposledy v roce 2008. [[Americký fotbal]] je v Bostonu trošku v pozadí, neboť tým nesídlí ve městě, přesněji v [[Foxboro]]. Místní tým [[New England Patriot]] vyhrál celkem 4 krát [[NFL]], naposledy v roce 2015.
124 669

editací

Navigační menu