Zdeněk Jirotka: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrán 1 bajt ,  před 2 lety
gramatika
m (scénárist > scenárist; kosmetické úpravy)
(gramatika)
 
== Život ==
Narodil se v [[Ostrava|Ostravě]]. Zde od roku 1925 studoval reálné gymnázium, avšak byl v kvintě vyloučen, načež se učil zedníkem. Nakonec v roce 1933 maturoval na Vyšší průmyslovouprůmyslové škole stavitelské v [[Hradec Králové|Hradci Králové]]. Záhy vstoupil do armády, kde zůstal do roku 1939. Působil zde jako důstojník pěchoty, posléze jako stavební dozor u vojenských staveb. Sloužil v [[Košice|Košicích]], [[Banská Bystrica|Banské Bystrici]], [[Olomouc]]i, [[Vyškov]]ě a v [[Brno|Brně]]. Počátkem nacistické okupace (1940-1942) pracoval na ministerstvu veřejných prací, ale už po roce 1942 se věnoval výhradně spisovatelské činnosti, což mu umožnil mimořádný ohlas na jeho prvotinu, humoristický román ''[[Saturnin (román)|Saturnin]]''. Jeho úspěch sice již nikdy nepřekonal, ale i kniha ''Muž se psem'', v níž pro změnu parodoval detektivní žánr, se stala velmi oblíbenou.
 
Od roku 1940 spolupracoval s ''[[Lidové noviny|Lidovými novinami]]''. V letech 1945–1951 byl jejich redaktorem (po druhé světové válce byly přejmenovány na ''Svobodné noviny''). Po roce 1951 pak byl dva roky redaktorem humoristického týdeníku ''[[Dikobraz (časopis)|Dikobraz]]''. Mezi lety 1953 a 1962 působil v redakci ''[[Československý rozhlas|Československého rozhlasu]]''. Vedl zde nejprve redakci humoru a satiry, později redakci pro českou a slovenskou literaturu. V roce 1962 se opět vrátil do redakce ''Dikobrazu'', stal se zde zástupcem šéfredaktora a na tomto postu setrval až do odchodu do důchodu v roce 1971.
 
Krom uvedených tiskovin publikoval v periodicíchperiodikách ''Čs. novinář'', ''Svět práce'' a ''Literární noviny''.<ref>http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=1247</ref>
 
V roce 1965 si zahrál malou roli ve filmu [[Pavel Kohout (spisovatel)|Pavla Kohouta]] ''[[7 zabitých]]''; v roce 1969 se objevil ve filmu ''[[Přehlídce velím já!]]''.
Kouzlo Jirotkova humoru tkví v inspiraci „suchým“ anglickým humorem. Za Jirotkův vzor jsou často označováni [[Jerome Klapka Jerome]] nebo [[Pelham Grenville Wodehouse]].
 
Humoristický román ''[[Saturnin (román)|Saturnin]]'' vyšel roku 1942 a vypráví příběhy svérázného sluhy Saturnina, jeho pána a dalších postav, z nichž zejména Teta Kateřina se svou oblibou přísloví, zlidověla. Saturninův pán, který je zároveň vypravěčem, si jej najme, aniž tuší, kolik jeho výstředních nápadů bude muset přežít. Typ hrdiny svérázného sluhy proslavil zejména Pelham Grenville Wodehouse svou postavou sluhy Jeevese. Saturnin byl roku 1994 adaptován jako [[Saturnin (seriál)|čtyřdílný televizní seriál]], pod režií [[Jiří Věrčák|Jiřího Věrčáka]]. Seriál byl zároveň sestříhán do podoby stejnojmenného [[Saturnin (film)|celovečerního filmu]]. Kniha se stala v České republice mimořádně populární, roku 2009 dokonce zvítězila v anketě České televize ''[[Kniha mého srdce]]'' - podle tohoto výsledku ji lze dokonce označit za nejoblíbenější knihu Čechů vůbec.
 
Roku 1944 vyšla humorná parodie na detektivní román o hloupých podvodnících a neomylném amatérském detektivovi, který odhalí zločince, a to pod názvem ''Muž se psem''. I tento román byl zfilmován, avšak nikoli u nás, ale v Polsku, roku 1961 pod názvem ''Walet pikowy''. Scenáristou a režisérem byl [[Tadeusz Chmielewski]]. Roku 1968 Jirotka knihu rozšířil o čtyři povídky.
Anonymní uživatel

Navigační menu

Osobní nástroje

Jmenné prostory

Varianty

Další