Pán nazgûlů: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 40 bajtů ,  před 15 lety
úprava
m (typo)
(úprava)
 
== Život ==
 
'''Černokněžný král''' byl velkým králem lidí. Ve Druhém věku on a osm dalších mužů
dostal Devět [[prsteny moci|prstenů moci]] od Temného pána [[Sauron]]a.
Bojoval ve válce Poslední aliance mezi roky 3434 a 3441 [[Druhý věk|Druhého věku]]. Po [[Sauron]]ově pádu odešel do stínů. O tisíc let později ve [[Třetí věk|Třetím věku]], kdy [[Sauron]] na sebe vzal podobu '''Nekromanta''' a založil pevnost [[Dol Guldur]] v jižním Temném hvozdu v roce 1050 Třetího věku. S ním se vrátili [[nazgûlové]].
 
V roce 1300 T. v. založil říši [[Angmar]] na severu. Podle černé magie a moci, kterou proti svým nepřátelům používal, byl nazýván '''Černokněžným králem'''. Přes 500 let válčil s [[Dúnadan]]y na severu. Nakonec zničil království [[Arthedain]], ale byl poražen v bitvě u [[Fornost]]u. V této válce se proti němu postavily také [[quendiElfové (Středozem)|elfové]] a [[Gondor]].
 
Tehdy Glorfindel vyslovil svou věštbu:
V roce 1980 T. v. se vrátil do [[Mordor]]u. Poté (v roce 2000 [[Třetí věk|T. v.]]) oblehl [[Minas Ithil]]. Po dvouletém obléhání město dobyl a zmocnil se [[palantír]]u.
 
Ve válce o prsten byl vyslán [[Sauron]]em, aby nalezl [[Frodo Pytlík|Nositele prstenu]]. Zasáhl jej dýkou, ale Frodo s pomocí elfů unikl. Elfové také zničili koně nazgûlů.
Zasáhl jej dýkou, ale on s pomocí elfů unikl. Elfové mu přitom zničili koně.
 
Po [[Saruman]]ově porážce odletěl do [[Železný pas|Železného pasu]] pro nositeleNositele prstenu.
Ten tam však nebyl. Vedl vojska Mordoru k útoku na [[Gondor]], dobyl [[Osgiliath]] a oblehl [[Minas Tirith (Gondor)|Minas Tirith]] přiv [[Bitva na Pelennorských polích|bitvě na Pelennorských polích]]. Poté co zničil [[Grond (beranidlo)|grondem]] bránu postavil se mu [[Gandalf]] na [[Stínovlas]]ovi do cesty a řekl:
 
''„Sem nemůžeš. Jdi zpátky do propasti, která je pro tebe připravena! Jdi zpátky! Padni do nicoty, která očekává tebe i tvého pána. Jdi!“''
''„Starý blázne! Starý blázne! Toto je moje hodina. Nepoznáš smrt, když ji vidíš? Zemři teď a marně proklínej!“''
 
Pak pozdvihl proti [[Gandalf]]ovi svůj meč, avšak k souboji nedošlo, protože konečně přijeli [[Rohan|Jezdci Marky]] a zvuk divoce dujících severských rohů se rozezněl nad bojištěm. Kohout svým kokrháním přivítal úsvit a jitro. Pán nazgûlů se zarazil, otočil se a na svém létajícím monstru odletěl, aby čelil novému nepříteli. Zaútočil na krále [[Théoden]]a a rozehnal jeho vojáky hrůzou své přítomnosti. Králův kůň Bělohřívák se v hrůze vzepjal a byl zasažen černou střelou; padnulpadl a rozdrtil krále pod svým tělem. Mrchožravý létavec Černokněžného krále se snesl na Bělohřívákovo tělo, zaryl do něj drápy a ohnul svůj holý krk, aby mohl hodovat.
 
Théodén však nezůstal sám, ačkoliv většina jeho družiny byla rozehnána nebo pobita. Na pomoc mu přišel jezdec Dernhelm a vybídl Pána nazgûlů:

Navigační menu