Změny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrány 2 bajty ,  před 2 lety
→‎Meteorické roje: přebytečná závorka
== Meteorické roje ==
[[Soubor:Perseid_meteor_2007.jpg|thumb|upright=1.3|Meteor (možná dva) a [[Galaxie Mléčná dráha|Mléčná dráha]]]]
Když meteorický proud protíná dráhu Země, prolétávají meteoroidy tohoto proudu atmosférou. Jelikož jsou dráhy meteoroidů jednoho proudu velice podobné, prolétají atmosférou prakticky rovnoběžně. Vlivem [[perspektiva|perspektivy]]) tak vzniká dojem, že meteory vylétají z jednoho místa na obloze. Tomuto bodu se říká '''radiant'''. Meteorům vylétávajícím ze stejného radiantu (majícím stejné dráhy v prostoru) se říká [[meteorický roj]].
Kometa, ze které pocházejí meteoroidy proudu, se nazývá '''mateřská kometa'''. Některé meteorické roje jsou velice aktivní, v okamžiku když prolétá Země nejhustšími částmi proudu, je možné vidět i několik desítek meteorů za [[hodina|hodinu]]. Postupem času, jak mateřská kometa přestává dodávat hmotu do meteorického proudu a jak se proud v prostoru rozšiřuje, klesá počet meteorů za hodinu. Naopak, stoupá doba činnosti roje. Mladé roje trvají někdy jen několik hodin ([[meteorický déšť|meteorické deště]] jen několik minut), meteory starého roje je možno pozorovat několik týdnů. Po jistém čase můžeme spatřit jenom jednotlivé meteory za noc, nakonec se roj stává nepozorovatelným v důsledku malého počtu meteorů.
 
== Sporadické meteory ==
Meteory, které nepatří žádnému roji, se nazývají sporadické meteory. Mohou to být např. úlomky po srážkách nebeských těles nebo mnohem častěji sporadické meteory z velice slabých a starých meteorických rojů, z kterých pozorujeme třeba jen několik meteorů za několik nocí. Při takto nízké frekvenci je nedokážeme rozeznat jako roj, protože jak klesá [[frekvence]], tak se zvětšují rozdíly mezi drahami a jednotlivé roje se začínají prolínat až zmizí ve sporadickém pozadí.
21

editací

Navigační menu