Sirotek: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 3 765 bajtů ,  před 5 lety
značky: editace z Vizuálního editoru možný vandalismus
 
== Sirotek a péče o něj ==
Není žádná.
V českých krajích až do třicátých let 20.století, jak uvádí kroniky, bývalo zvykem mít na obci fond pro ''sirotky'', ze kterého se platilo těm, kteří se ''sirotka'' ujali pokud neměl příbuzné. Platilo, že se každá obec starala o "svoje" ''sirotky''. Nezřídka byli ''sirotci'' umisťování do sirotčinců, ve kterých platila přísná kázeň. Dnešní dětské domovy se spíše snaží nahradit rodinu a připravit ''sirotka'' na vstup do samostatného života.
Právní předpisy definují adopci, osvojení, trvalou pěstounskou péči a nově (od 2014) také pěstounskou péči na přechodnou dobu, dále upravují výši ''sirotčího'' důchodu, který je vyplácen do doby ukončení studií, podmínky péče o tyto děti.
 
== Sirotci a SOSjejich dětské vesničkypenis ==
Nemají žádný.
První [[SOS dětské vesničky|SOS dětská vesnička]] pro ''sirotky'' byla postavena v letech 1968-1969 poblíž Doubí u Karlových Varů. O její vznik se zasloužil, projekt zrealizoval a prvním ředitelem vesničky v Doubí se stal písecký rodák Miloslav Ciboch (nar. 11. 5. 1925).
Smyslem SOS dětských vesniček bylo a je nahradit opuštěným dětem rodinu v prostředí, které se rodinnému co nejvíce podobá. Tomu odpovídal koncept samostatných domků tvořících malou vesničku. Každý domek obývá jedna náhradní maminka (nezřídka řádová sestra), která je za chod rodiny odpovědná a má všemožnou podporu ze strany vesničky. Vytváří se tak společenství náhradní rodiny, často z dětí -sourozenců- posbíraných z různých dětských domovů (v případě vícečetných rodin).
O situaci dnes a kde všude jsou další vesničky se lze dočíst na stránkách [http://www.sos-vesnicky.cz/ Sdružení SOS dětských vesniček].
 
== Sirotci v [[Bible|Bibli]] ==
'''Sirotek''', ať v jednotném či množném čísle, je v Písmu Svatém zmíněn celkem 36krát na různých místech a v různých souvislostech. Z toho 34krát ve [[Starý Zákon|Starém Zákoně]] a 2krát v [[Nový Zákon|Novém Zákoně]], konkrétně v NZ ve verších Jan 14,18 a Jakub 1,27. Jako chování se k ''sirotku (sirotkům)'' je uváděno (kralický překlad), že "sirotka trápit nebudete..." 2.M.22,22; "nepřevrátíš soudu sirotku..." 5.Moj 24,17; "vysvobozuji sirotka..." Job 29,12; "Otec jest sirotků a obhájce vdov..." Žalm 68,6; ale i "buďtež děti jeho sirotci..." Žalm 109,9; "Hospodin sirotku a vdově pomáhá..." Žalm 146,9; "v tobě smilování nalézá sirotek.." Ozeáš 14,3.
Jasně zde vystupuje snaha ''sirotky'' chránit a pomáhat jim, neboli dát najevo, že Bůh ''sirotky'' miluje a střeží jako "oko v hlavě".
Lze se zde také setkat s pojmem "siroba" ve smyslu osiření - zůstat opuštěn, například ve verši 1.Samuelova 15,33.
Na roveň tak zde bývají ''sirotky'' stavěni vedle vdov - podobný případ osamění a nezaopatření.
 
== Sirotci v literatuře a filmu ==
* Autista Ondra
* [[Harry Potter (postava)|Harry Potter]] od anglické spisovatelky [[Joanne Rowlingová|Joanne Kathleen Rowlingové]]
* Trojka v busu
* [[Dobrodružství Toma Sawyera|Tom Sawyer]] a [[Huckelberry Finn]] od spisovatele [[Mark Twain|Marka Twaina]]
* postavy v baladě [[Kytice (sbírka)|Kytice]] od [[Karel Jaromír Erben|Karla Jaromíra Erbena]]
* [[Sirotek lowoodský]], kniha od spisovatelky [[Charlotte Brontëová|Charlotte Brontëové]]
* [[Oliver Twist]] a [[David Copperfield]] od anglického spisovatele [[Charles Dickens|Charlese Dickense]]
* [[James Bond]], knižní postava vytvořená [[Ian Fleming|Ianem Flemingem]] v roce 1953
* [[Bible]], se na 36 místech zmiňuje o sirotcích (či sirotku). Podle Biblické konkordance, str.679 (II.revidované vydání z roku 1933 v Praze vydané)
* [[Pollyanna]], postava děvčátka v románu Eleanor H.Porterové, dvakrát zfilmováno (1960, 2002)
FILM: [http://www.csfd.cz/film/17724-pollyanna/ Pollyanna 1960]
 
== Externí odkazy ==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu