Biologická zdatnost: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidán 1 bajt ,  před 5 lety
fix po přesunu
m (Faigl.ladislav přesunul stránku Fitness (biologie) na Biologická zdatnost: dle návrhu)
(fix po přesunu)
'''FitnessBiologická zdatnost''', (biologickátéž zdatnost)'''fitness''', vyjadřuje cenu jedince z hlediska [[evoluce]].
{{Přesunout|Biologická zdatnost}}
 
Fitness vyjadřuje schopnost konkrétního [[jedinec|jedince]] předat své [[gen]]y dalším [[generace|generacím]], což většinou znamená dožít se [[reprodukční věk|reprodukčního věku]] a úspěšně přivést na svět úspěšné potomky. Záleží na mnoha faktorech - na vlastnostech jedince i na zdatnosti ostatních jedinců v populaci. Určuje se zpětně podle množství potomků, které organismus zanechal. Jde o relativní hodnotu sloužící k porovnání úspěšnosti různých jedinců.
'''Fitness''' (biologická zdatnost) vyjadřuje cenu jedince z hlediska [[evoluce]].
 
Evoluční fitness sama je vlastně veličina měřící intenzitu přirozeného výběru v rámci jedné [[generace]]. Při násobení generacemi však můžeme vypočítat například za jak dlouho se určitý poddruh v populaci [[Fixace (populační genetika)|fixuje]]. <ref name=":0" />
Fitness vyjadřuje schopnost konkrétního [[jedinec|jedince]] předat své [[gen]]y dalším [[generace|generacím]], což většinou znamená dožít se [[reprodukční věk|reprodukčního věku]] a úspěšně přivést na svět úspěšné potomky.
Záleží na mnoha faktorech - na vlastnostech jedince i na zdatnosti ostatních jedinců v populaci. Určuje se zpětně podle množství potomků, které organismus zanechal. Jde o relativní hodnotu sloužící k porovnání úspěšnosti různých jedinců.
 
== Zjišťování fitnessbiologické zdatnosti ==
Evoluční fitness sama je vlastně veličina měřící intenzitu přirozeného výběru v rámci jedné [[generace]]. Při násobení generacemi však můžeme vypočítat například za jak dlouho se určitý poddruh v populaci [[Fixace (populační genetika)|fixuje]]. <ref name=":0" />
 
== Zjišťování fitness ==
Neexistuje jako objektivně daná veličina, lze měřit pouze nepřímo, podle počtu potomků, které organismus zanechá po dostatečném počtu generací.
Je ovlivněna mnoha faktory, mimo jiné rychlostí množení a plodností (fertilitou). Uplatňují se vlastnosti, které ovlivňují schopnost přežít nebo rozmnožit se. Tyto vlastnosti mají společnou schopnost být preferovány přírodním výběrem a tak zvyšovat svou frekvenci v genofondu populace. Dá se rozdělit na jednotlivé části fitness - plodnost (fertilitu), životaschopnost (viabilitu) a sexuální zdatnost (schopnost obstát v pohlavním výběru).
Genotyp jedinců, na který nepůsobí žádný tlak má selekční hodnotu w=1, a ostatní genotypy hodnotu w=1-s<sub>1</sub>, kde s<sub>1</sub> je selekční tlak proti danému fenotypu. Proto v populační genetice nabývá fitness hodnoty od 0 po 1.
 
== Dělení fitnessbiologické zdatnosti ==
Při studiu [[altruismus|altruistického chování]] je nutné rozlišit dva druhy biologické zdatnosti. Toto dělení zavedl W.D. Hamilton
* Exkluzivní zdatnost - je zdatnost samotného organismu

Navigační menu