Ngawang Lozang Gjamccho: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 743 bajtů ,  před 13 lety
doplnění
(→‎Stavba Potály a kláštera Nechung: oprava přepisu Nechung -> Näčhung, doplnění)
(doplnění)
== Vládce Tibetu ==
 
V době politického úpadku zajistil páty dalajláma škole [[Gelugpa]] politickou nadvládu nad [[Tibet]]em svým spojenectvím s [[Gušri-chan]]em ([[1636]] — [[1656]]), vládcem chošúdských [[Mongol]]ů. [[Gušri-chan]] vojensky potlačil odpor krále [[tibet]]ské provincie [[Cang]], který byl přívržencem školy [[Karmapa]], a zajistil rokutak pátému dalajlámovi světskou moc nad [[Tibet]]em. Roku [[1642]] byl pátý dalajláma v [[Žikace]] slavnostně dosazenprohlášen navládcem trůn[[Tibet]]u. I když titul [[tibet]]ského krále získal formálně [[Gušri-chan]] a jeho potomci si jej udrželi až do r. [[1717]], ve skutečnosti světská moc byla v rukou [[Dalajláma|dalajlámů]]. Dalajláma se hnedještě poroku korunovační slavnosti[[1642]] vydal na cestu do [[Lhasa|Lhasy]], kterou prohlásil hlavním městem [[Tibet]]u.
 
Škola [[Karma Kagjü]], která se na politickém konfliktu podílela, byla následně v provincii [[Cang]] tvrdě pronásledována. Pronásledována byla i škola [[Džonangpa]], která byla dokonce v centrálním [[Tibet]]u zakázána. Toto rozhodnutí bylo odůvodněno skutečností, že škola [[Džonangpa]] hlásala nesprávný názor ohledně prázdnoty ([[Sanskrt|sans.]] [[šúnjata]]), ústředního [[Buddhismus|buddhistického]] pojmu, pravděpodobně ve hře ale také byly i politické důvody.
 
Roku [[1653]] vykonal pátý dalajláma oficiální návštěvu u dvora [[Čína|čínského]] [[císař]]e [[Šun-č']], příslušníka nové [[Mandžusko|mandžuské]] [[dynastie Čching]]. V [[Peking]]u byl dalajláma přivítán s velikými poctami, [[císař]] jej ubytoval ve Žlutém chrámu, který pro něj nechal postavit.
 
Pátý dalajláma zreformoval státní správu. Jmenoval hejtmany různých okresů a nové ministry do své vlády. Založil dvě důležitá učiliště, jedno po mnišské a druhé pro laické úředníky, kde se kromě obvyklých předmětů vyučoval i [[sanskrt]], [[mongolština]], [[astrologie]], [[poezie]], lukostřelba a jezdectví. Také nařídil sčítání lidu, aby mohl vytvořit přesnější a spravedlivější daňový systém.
 
 
== Stavba Potály a kláštera Näčhung ==
 
Hned po svém příchodu do Lhasy započal dalajláma v roce [[1642]] se stavbou paláce [[Potála|Potály]] na ruinách paláce Thicemarpo, kterýpostaveného bylv [[7. století]] králem [[Songcän Gampa|Songcän Gampou]] pro jeho [[nepál]]skou královnu. [[Potála]] byla bohužel dostavěndostavěna až roku [[1693]] po jeho smrti. Dodnes však zůstává symbolem [[Lhasa|Lhasy]] a celého [[Tibet]]u. Pátý dalajláma nechal také postavit významný klášter [[Näčhung]] (nacházející se velmi blízko původního sídla dalajlámů, kláštera [[Däpung]]), do něhož se podle legendy přestěhovalo božstvabožstvo Pekar, do té doby hlavní božstvo kláštera [[Samjä]]. V [[Näčhung]]u vznikla vládní věštírna, s jejíž pomocí bylo rozhodováno mnoho významných státních záležitostí.
 
== Významný učitel různých tradic ==
== Velký pátý ==
 
Dvacátého pátého dne druhého měsíce roku Vody a Psa ([[1682]]) pátý dalajlama zemřel ve věku 68 let. Pátý dalajláma byl vynikajícím státníkem, dokázal využít spojenectví s [[Gušri-chan]]em ke sjednocení do té doby politicky nestabilního [[Tibet]]u. Jeho vládou začalo dlouhé období politické stability a prosperity [[Tibet]]u. Mimotose takéstal ovládalna velicedalších dobře300 [[sanskrt]],let byljednotnou vynikajícímzemí, duchovnímcož učitelemmu a napsal několik knih. Založil dvě důležitá učiliště,zajistilo jednorelativní popolitickou mnišskéstabilitu a druhéprosperitu. proPátý laickédalajláma úředníky,kromě kdesvého sestátnického kroměnadání obvyklýchovládal předmětůvelice vyučoval idobře [[sanskrt]], [[mongolština]],byl [[astrologie]],vynikajícím [[poezie]],duchovním lukostřelbaučitelem a jezdectvínapsal několik knih. Pro všechny tyto výjimečné vlastnosti je [[Tibeťan]]y nazýván jako „Velký pátý“.
 
== Externí odkazy ==
2 611

editací

Navigační menu